Menu:

News !

Polecamy !

(2kB)
Schorzenia o pod³o¿u genetycznym wystêpuj±ce u SBT.

Opracowanie: Monika Mikulska
www: Z Bullerbyn
mail: monika@staffik.pl

W¶ród zaburzeñ rozwojowych wystêpuj±cych u psów wyró¿nia siê wady letalne, prowadz±ce nieuchronnie do ¶mierci, wady powoduj±ce schorzenia o ró¿nym nasileniu i rodzaju oraz wady hodowlane, nie maj±ce wp³ywu na zdrowie, ¿ywotno¶æ i rozwój szczeniêcia, a jedynie zmniejszaj±ce jego warto¶æ handlow±. U staffordshire bull terrierów choroby genetyczne wystêpuj± raczej sporadycznie i nie s± istotnym problemem hodowlanym, jednak warto zapoznaæ siê z tymi, które s± opisywane w tej rasie najczê¶ciej. Poni¿ej zostan± wymienione wszystkie znane w rasie wady genetyczne, jednak szerzej zostan± opisane te, które uznano za charakterystyczne dla rasy.

1.
a) Zajêcza warga (Hare Lip). Wada wystêpuj±ca stosunkowo czêsto u staffordów i innych bullowatych. Diagnozowana po urodzeniu szczeniêcia, polega na deformacji (rozszczepieniu) górnej wargi. Szczeniêta obarczone ta wad± s± zazwyczaj zdolne do prze¿ycia.

b) Rozszczep podniebienia (Cleft Palate). Jest to jedna z najczê¶ciej stwierdzanych wad letalnych w ca³ej psiej populacji, wystêpuj±ca czêsto w powi±zaniu z zajêcz± warg±. Charakteryzuje siê powstaniem w ¿yciu p³odowym szczeliny pomiêdzy jam± ustn± i nosow±. Konsekwencj± tej wady s± trudno¶ci w pobieraniu pokarmu, który przez szczelinê dostaje siê do uk³. oddechowego powoduj±c zach³y¶niecie czy uduszenie). Szczeniêta poddaje siê eutanazji jak najszybciej po stwierdzeniu wady.

2. Wyd³u¿one podniebienie miêkkie. Wada szczególnie czêsto wystêpuj±ca w rasach typu brachycefalicznego: o krótkich kufach i mocno wyra¿onym stopie. Objawy kliniczne to przede wszystkim pojawiaj±ce siê trudno¶ci w oddychaniu, którym towarzyszy charakterystyczne sapanie z otwartym pyskiem, "charczenie" oraz chrapanie w czasie snu. Trudno¶ci w oddychaniu mog± powodowaæ równie¿ szybsze mêczenie siê psa w wyniku deficytu tlenowego w tkankach. Nie jest to typowa wada genetyczna, a jedynie schorzenie wrodzone charakterystyczne dla osobników o znacznie skróconych kufach i g³owach. W szczególnych przypadkach wymaga interwencji chirurgicznej polegaj±cej na usuniêciu nadmiaru tkanki tworz±cej fa³dê podniebienia.

3. Nawykowe zwichniêcie rzepki (Slipping Patella) . Jest to schorzenie stawu kolanowego, którego przyczyn± jest z³e wykszta³cenie siê ko¶æca utrzymuj±cego staw kolanowy w odpowiedniej pozycji skutkiem czego dochodzi do dyslokacji (zwichniêcia) rzepki. Zale¿nie od stopnia zaawansowania choroby takie zwichniêcia pojawiaj± siê u danego osobnika rzadko (kilka razy w roku) lub czêsto (nawet kilka razy dziennie). Zwichniêta rzepka najczê¶ciej powraca na swoje miejsce po rozlu¼nieniu miê¶ni i rozprostowaniu nogi. U niektórych psów jednak rzepka nie powraca samoistnie i konieczne jest nastawienie. W momencie wy¶lizgniêcia siê rzepki ze stawu (najczê¶ciej w czasie ruchu) pojawia siê nag³a kulawizna która po chwili samoistnie przechodzi. Schorzenie nie powoduje ci±g³ego bólu, pies poza momentami zwichniêcia porusza siê normalnie. Leczenie jest mo¿liwe jedynie poprzez interwencjê chirurgiczn±. Do podobnych objawów mo¿e doj¶æ na skutek urazów skrêcenia lub zerwania wiêzad³a krzy¿owego. Podejrzewany istotny czynnik genetyczny (zauwa¿ono tendencje do wystêpowania wady w liniach hodowlanych).

(15kB) (15kB)
Rys. 1 Schemat zdrowego stawu kolanowego
Rys. 2 Zwichniêcie rzepki
4. Wnêtrostwo (Un-descended Testicles). U psów oba j±dra powinny znajdowaæ siê w mosznie. Czasem jedno lub oba j±dra nie zst±pi± do worka mosznowego pozostaj±c w jamie brzusznej lub w kanale pachwinowym. J±dro takie nadal wytwarza hormony, ale produkcja plemników jest zazwyczaj upo¶ledzona. Mechanizm dziedziczenia wnêtrostwa nie jest jednoznacznie wyja¶niony, najprawdopodobniej wywo³uje je kilka autosomalnych genów recesywnych. Ze wzglêdu na dziedziczny charakter tej cechy nale¿y eliminowaæ z hodowli zarówno wnêtry jak i ich rodziców.

5. Dysplazja stawu biodrowego (Hip Dysplasia). Schorzenie dziedziczne wystêpuj±ce powszechnie u ponad 200 ras psów. Polega na niedorozwoju panewki miednicy, jej wi±zad³a i g³owy ko¶ci udowej. Gdy niedorozwój jest minimalny objawy s± trudno zauwa¿alne. W postaci ostrej choroby pies mocno kuleje, odczuwa dokuczliwy ból, w postaci skrajnej - nie mo¿e chodziæ. Dysplazja jest niestety nieuleczalna. Mo¿na ³agodziæ jej objawy ale jedyn± skuteczn± metod± jest operacja wstawienia sztucznego stawu biodrowego.

Symbole okre¶laj±ce stopieñ dysplazji biodrowej u psów (godne z zaleceniami FCI):
  • A - wolny od dysplazji
  • B - prawie normalny
  • C - nieznaczna (lekka) dysplazja
  • D - umiarkowana (¶rednia) dysplazja
  • E - ciê¿ka dysplazja

W Polsce dysplazja biodrowa nie jest czêsto spotykan± wad± u SBT, jednak wg statystyki OFA (Orthopedic Foundation for Animals, Columbia, USA) wystêpuje ona u 17% badanych na tê wadê staffików. Równocze¶nie opisano dysplazjê ³okciow± u 10% badanych w USA psów.

6. Choroby oczu. S± czêste u wiêkszo¶ci ras psów i mog± wystêpowaæ pod wieloma postaciami, dotyczyæ ro¿nych struktur narz±du wzroku.

(29kB)a) Dziedziczna katarakta (Hereditary Cataract). Termin katarakta (inaczej zaæma) oznacza zmêtnienie soczewki, które powoduje, ¿e jest ona czê¶ciowo lub ca³kowicie nieprzezierna i nie przepuszcza promieni ¶wietlnych w g³±b ga³ki ocznej. Zaæma dziedziczna jest chorob± przewlek³±, rozwijaj±c± siê latami. Pierwsze objawy choroby pojawiaj± siê ju¿ u m³odych psów, zazwyczaj przed 1 rokiem ¿ycia i dotycz± najczê¶ciej obu oczu, prowadz±c do ca³kowitej ¶lepoty pomiêdzy 2 a 3 rokiem ¿ycia. Obecnie metod± z wyboru w leczeniu zaæmy jest zabieg usuniêcia zmêtnia³ej soczewki.

Mutacja odpowiedzialna za ten defekt zosta³a zidentyfikowana, dziêki czemu opracowano test DNA sprawdzaj±cy obie kopie genu osobnika i okre¶laj±cy jego status genetyczny (wolny, nosiciel, chory). U³atwia to znacznie pracê hodowlan± poprzez mo¿liwo¶æ takiego doboru osobników, który pozwala na unikanie urodzeñ wadliwych szczeni±t.

b) Dodatkowe rzêsy (Extra Eyelashes - Disticiasis). Jest to wada polegaj±ca na wyrastaniu rzêsek na tej czê¶ci powieki, która zwykle jest ich pozbawiona, przylegaj±cych bezpo¶rednio do rogówki. Czasem jest to ca³y podwójny rz±d, a czasem jedna rzêska. Jak du¿y wp³yw ma ta wada na dra¿nienie oka zale¿y od miejsca wyrastania rzêsek oraz ich ilo¶ci. Choroba mo¿e siê objawiaæ tylko lekkim zapaleniem rogówki, ale mo¿e tak¿e doj¶æ do jej uszkodzenia. W zale¿no¶ci od nasilenia schorzenia mog± wyst±piæ: ³zawienie, pojawianie siê czerwonych naczynek krwiono¶nych na rogówce, zaczerwienienie spojówek, owrzodzenie rogówki, zmêtnienie rogówki, mru¿enie oka. Dodatkowe rzêski mo¿na usun±æ operacyjnie.

c) Wwiniêcie (entropium) powieki (entropion). (32kB)Entropium czyli wwiniêcie powieki nale¿y do najczê¶ciej spotykanych dziedzicznych wad powiek u psów i polega na zawiniêciu siê brzegu powieki w stronê ga³ki ocznej. Powoduje to dra¿nienie ga³ki ocznej przez rzêsy i sier¶æ - w krótkim czasie doprowadza do zapalenia spojówek, oko jest silnie zaczerwienione i ³zawi. Pierwsze objawy choroby pojawiaj± siê zwykle w wieku 6-12 miesiêcy. Praktycznie jedynym sposobem leczenia entropium jest operacyjna korekcja powieki, która zmienia jej u³o¿enie.

d) Przetrwa³e hiperplastyczne cia³o szkliste (Persistent Hyperplastic Primary Vitrious - PHPV). Stosunkowo czêsto spotykane schorzenie u psów w UK. Na chwile obecn± nie potwierdzono jednoznacznie czy jest to wada o pod³o¿u czysto genetycznym. Wiadomo, ¿e pojawia siê w ¿yciu p³odowym szczeniêcia i po urodzeniu nie postêpuje z wiekiem. Choroba, w medycynie ludzkiej opisywana równie¿ jako zespó³ przetrwa³ego unaczynienia p³odowego, jest spowodowana defektem regresji naczyñ krwiono¶nych zaopatruj±cych soczewkê oka w ¿yciu p³odowym. U zdrowych osobników naczynia te zanikaj± przed porodem, natomiast u osobników obarczonych wad± pozostaj± po urodzeniu, w efekcie czego dochodzi do wytworzenia przetrwa³ego nab³onka zawieraj±cego granulki pigmentu, umiejscowionego zazwyczaj w tylnej czê¶ci soczewki. Ma³e zmiany wystêpuj±ce tylko jako kropki pigmentu umiejscowione na tyle soczewki nie daj± zazwyczaj objawów, ale ciê¿kie zmiany w obrêbie soczewki mog± prowadziæ nawet do wtórnej ¶lepoty. Wada najczê¶ciej dotyczy obu oczu. Mo¿na j± diagnozowaæ klinicznie tylko w badaniu okulistycznym przy u¿yciu oftalmoskopu ju¿ u 6-8 tygodniowych szczeni±t. Wada wystêpuje równie¿ u dobermanów.

7. (27kB)L-2-HGA (L-2-hydroxyglutaric aciduria). Jest to stosunkowo niedawno zdiagnozowana nieuleczalna, neurometaboliczna choroba o pod³o¿u genetycznym (typ dziedziczenia identyczny jak w przypadku HC). Wystêpuje tylko u psów rasy staffordshire bull terrier (ale podobne schorzenie opisano u ludzi). Atakuje centralny uk³ad nerwowy, w szczególno¶ci mózg. Charakteryzuj±ce siê wystêpowaniem podwy¿szonego poziomu kwasu L-2-hydroksyglutarowego w moczu, krwi i p³ynie mózgowo-rdzeniowym. Objawy u psów to: ataki epilepsji, drgawki, sztywno¶æ i skurcze miê¶ni oraz wystêpowanie tzw. chwiejnego chodu ("wobbly" gait). Mo¿e równie¿ wystêpowaæ nietypowa nadpobudliwo¶æ lub przeciwnie, tzw. "zawieszanie siê" (pies stoi nieruchomo przez d³u¿szy czas w stanie otêpienia). Atak ostry nastêpuje zazwyczaj jako efekt intensywnego wysi³ku, podniecenia, silnych emocji czy podobnych nietypowych sytuacji. Choroba, poza wymienionymi objawami, prowadzi do demencji przejawiaj±cej siê brakiem pos³uszeñstwa wynikaj±cym z zapomnienia (30kB)wyuczonych komend. Symptomy choroby s± niespecyficzne, mog± wyst±piæ wszystkie lub tylko jeden, w zwi±zku z tym mo¿e byæ mylona z innymi chorobami neurologicznymi, jak np. epilepsja. Pierwsze objawy mog± siê pojawiaæ pomiêdzy 6 a 12 miesi±cem ¿ycia szczeniêcia, aczkolwiek zdarzaj± siê przypadki, ¿e choruj± dopiero starsze zwierzêta. Najpewniejsz± metod± diagnostyczn± jest badanie rezonansem magnetycznym (RM), które wykazuje charakterystyczne zmiany zachodz±ce w wyniku odk³adania siê kwasu L-2-hydroksyglutarowego w mózgu. Ostateczna diagnoza powinna byæ potwierdzona badaniem krwi i moczu na obecno¶æ L-2-HGA. Choroba ta jest uwarunkowana obecno¶ci± recesywnego genu autosomalnego, co oznacza, ¿e aby osobnik zachorowa³ musi posiadaæ dwa zmutowane recesywne allele. Pies posiadaj±cy w genotypie jedn± kopiê zmutowanego genu i drug± normalnego jest zdrowy, ale jest nosicielem choroby i gen ten przeka¿e po³owie swego potomstwa. Mutacja odpowiedzialna ze tê chorobê zosta³a zidentyfikowana przez laboratorium Animal Health Trust, dziêki czemu jest mo¿liwo¶æ przetestowania DNA osobnika na obecno¶æ wadliwego genu. Test, podobnie jak w przypadku dziedzicznej katarakty daje mo¿liwo¶æ poznania statusu genetycznego nie tylko psów, które s± chore, ale przede wszystkim nosicieli, które nie wykazuj± ¿adnych klinicznych objawów choroby ( a mog± byæ potencjalnymi rodzicami chorych szczeni±t).

Zalecenia hodowlane w przypadku wad genetycznych uwarunkowanych recesywnym genem autosomalnym (HC i L2HGA):

Psy kojarzone Potomstwo Zalecenia hodowlane
wolny x wolny 100 % wolnych Zalecane
Wolny x nosiciel 50 % wolnych
50 % nosicieli
Dozwolone, ale wszystkie szczeniêta powinny zostaæ przetestowane na obecno¶æ zmutowanego genu
Wolny x chory 100 % nosicieli Niezalecane, nie ma potrzeby testowania potomstwa
Nosiciel x nosiciel 50 % nosicieli
25 % wolnych
25 % chorych
Zabronione ze wzglêdu na mo¿liwo¶æ urodzenia siê chorych szczeni±t
Nosiciel x chory 50 % chorych
50 % nosicieli
Zabronione, j.w.
Chory x chory 100 % chorych Zabronione - wszystkie szczeniêta z takiego kojarzenia by³yby chore


Psy bêd±ce nosicielami niekorzystnych genów, powinny byæ systematycznie eliminowane z hodowli. Nale¿y jednak pamiêtaæ o tym aby proces ten przebiega³ stopniowo, tak aby nie zawê¿aæ gwa³townie puli genowej w rasie. Wskazana wydaje siê ca³kowita eliminacja z hodowli osobników przeciêtnych bêd±cych nosicielami wadliwych genów. Co do osobników wybitnych, doskona³ych, ale nosicieli, nale¿y je moim zdaniem pozostawiæ w hodowli planuj±c jednak kojarzenia w taki sposób, aby nie dopu¶ciæ do urodzenia siê wadliwych szczeni±t.

Obecnie istnieje mo¿liwo¶æ przetestowania psa na obecno¶æ niekorzystnych genów recesywnych warunkuj±cych HC i L2HGA. W tym celu nale¿y pobraæ próbkê 2 ml krwi na EDTA lub ¶liny (pobierana przy pomocy specjalnego zestawu, który mo¿na zamówiæ w AHT) i przes³aæ wraz z formularzem i dowodem wp³aty do laboratorium Animal Health Trust w Wielkiej Brytanii: Genetic Services, Animal Health Trust, Lanwades Park, Kentford, Newmarket, Suffolk CB8 7UU. Formularze dostêpne stronie: http://www.aht.org.uk/pdf/sbtL2HGAwithHCformvat.pdf

Warto dodaæ, ¿e The Staffordshire Bull Terrier Breed Council of Great Britain and Northern Ireland, zrzeszaj±cy wszystkie UK SBT Clubs, stowarzyszenia i hodowle zarejestrowane w UK Kennel Club wymaga od psów hodowlanych certyfikatu stwierdzaj±cego ich status genetyczny pod wzgledem HC i PHPV oraz L-2-HGA. Informacje te s± bezwzglednie wymagane przy doborze par do kojarzeñ: zabronione jest takie kojarzenie, w wyniku którego mog³yby urodziæ siê szczeniêta chore (czyli kojarzenie nosiciel x nosiciel, nosiciel x "chory", "chory" x "chory"), dopuszczalne, aczkolwiek niepo¿±dane, jest kojarzenie wolny x "chory" (w jego wyniku mamy 100% nosicieli). Po¿±dane kojarzenia par to: wolny x wolny (100% wolnych) i wolny x nosiciel (50% nosicieli).

Laboratorium wykonujace badania DNA w kierunku HC i L2HGA:
www.aht.org.uk

Przyk³ady certyfikatów z wynikami testów:
www.staffords.co.uk/ex_certs.htm

Opracowano na podstawie:

1. The Staffordshire Bull Terrier Breed Council of Great Britain and Northern Ireland - Kennel Club Sample Registeration Documents: www.staffords.co.uk
2. The Staffordshire Bull Terrier Club of Victoria - Information on Inherited Problems: www.sbtcv.org.au
3. The East Midlands Staffordshire Bull-Terrier Club: www.emsbtc.co.uk

<< wstecz

All Right Reserved : Copyright by Staffordshire Bull Terrier Info : design by Lucas

[ Informacje o prawach autorskich do materia³ów wykorzystywanych na stronach portalu SBT Info oraz zasady korzystania z serwisu ]