Tê¿yczka poporodowa - niedobór wapnia u suk karmi±cych.
Opracowanie: lek. wet. Maja Ingarden
www: Therios
Poporodowa hipokalcemia (niedobór wapnia) jest ostr±, zagra¿aj±c± ¿yciu chorob±, która wystêpuje najczê¶ciej u suk w szczycie laktacji, tzn. 2-3 tygodnie po porodzie. Najczê¶ciej choruj± suki ma³ych ras wychowuj±ce liczne mioty. Niedobór wapnia mo¿e równie¿ wyst±piæ przed lub w czasie porodu, jednak zdarza siê to rzadko.
Przyczyny:
- utrata wapnia z mlekiem + niedobory w karmie w czasie laktacji
- nadmierna poda¿ wapnia w czasie ci±¿y
Objawy:
Pierwsze objawy najczê¶ciej pojawiaj± siê ok. 2-3 tygodnia po porodzie. Suka przestaje zajmowaæ siê szczeniêtami, dyszy, ma problemy z chodzeniem i jest niespokojna, mo¿e wyst±piæ ¶wi±d czê¶ci twarzowej. Po kilku minutach - godzinach pojawiaj± siê dr¿enia i tê¿enie miê¶ni, drgawki, najczê¶ciej temperatura wewnêtrzna wzrasta powy¿ej 40°C. Mo¿liwe s± wymioty, zwiêkszone pragnienie i oddawanie moczu, a nawet obrzêk mózgu i ¶mieræ.
Rozpoznanie:
- wywiad (termin porodu, ¿ywienie, wielko¶æ miotu)
- badanie kliniczne
- poziom wapnia w surowicy (norma 9-11 mg/dl, w przypadku tê¿yczki poni¿ej 7 mg/dl)
- odpowied¼ na leczenie
- badania dodatkowe - EKG, rozszerzone badania krwi
Leczenie:
Podstaw± leczenia jest do¿ylne podawanie preparatów wapniowych. Nale¿y to zrobiæ jak najszybciej, zanim rozwin± siê zaawansowane objawy, które mog± prowadziæ nawet do ¶mierci suki! Po ustabilizowaniu stanu psa nale¿y podawaæ wapñ doustnie.
W czasie do¿ylnego podawania preparatów wapniowych konieczny jest monitoring suki, ze wzglêdu na niebezpieczeñstwo wyst±pienia objawów ubocznych ze strony uk³adu sercowo-naczyniowego!
- przy nasilonych objawach konieczne jest odstawienie szczeni±t od matki na 12-24 godzin i sztuczne dokarmianie.
- w przypadku wyst±pienia gor±czki ch³odziæ sukê, nie podawaæ leków przeciwgor±czkowych!
- kontrolne badania poziomu wapnia w surowicy - modyfikacja dawki preparatów doustnych w zale¿no¶ci od wyników
Zapobieganie:
Podstaw± profilaktyki tê¿yczki poporodowej jest stosowanie u suk szczennych i karmi±cych zbilansowanej diety. Przy karmieniu dobrej jako¶ci karm± dodatek wapnia u suk szczennych nie jest konieczny, za to nale¿y go stosowaæ u suk karmi±cych, zw³aszcza w szczycie laktacji.
Uwaga! Zbyt du¿e dawki wapnia w diecie ciê¿arnych suk mog± byæ przyczyn± tê¿yczki poporodowej u suk karmi±cych!
<< wstecz
|