|
Zastosowanie homeopatyków w czasie cieczki, krycia, ci±¿y, porodu oraz w okresie poporodowym - nasze do¶wiadczenia.
Opracowanie: Laura&Mirek Hodowla Human Dogs
www: Human Dogs
e-mail: m_janasz@poczta.onet.pl
Homeopatia - budzi tyle kontrowersji co i zachwytów. Nas do zastosowania homeopatii zmusi³o jak to zwykle bywa - ¿ycie.
Pierwszy kontakt z homeopati± mieli¶my piêæ lat temu.
Naszej najstarszej suce LaOla Daffodil Yellow nazywanej w domu Lol± przytrafi³a siê urojona ci±¿a. Nie bardzo mogli¶my sobie z tym "zjawiskiem" poradziæ i zwrócili¶my siê do naszej "¶wie¿o" poznanej Pani weterynarz. Jakie¿ by³o nasze zdziwienie, kiedy zaczê³a nas namawiaæ do zastosowania leczenia homeopatykami. Jednak nie do koñca nas przekona³a i po rozmowach ze znajomymi, którzy nie mieli dobrego zdania o tym sposobie leczenia zaniechali¶my my¶li o zastosowaniu homeopatii. ¯eby byæ w zgodzie z w³asnym sumieniem odwiedzili¶my jeszcze kilka aptek homeopatycznych w poszukiwaniu wiedzy i w jednej z nich Pani farmaceutka powiedzia³a, ¿e na te leki szkoda pieniêdzy. To przes±dzi³o o tym, ¿e przestali¶my siê interesowaæ homeopati±.
G³odzili¶my nasz± suniê, aby pozbyæ siê urojonej ci±¿y. Bardzo ciê¿ko nam to sz³o, ale w koñcu jako¶ sobie poradzili¶my.
Po kolejnej cieczce ponownie pojawi³a siê urojona ci±¿a, która niejako sta³a siê znakiem firmowym naszej hodowli. Nasza Lola jest tak wspania³± matk±, ¿e ca³y rok mog³aby le¿eæ przy szczeniêtach i chyba z tego powodu pojawiaj± siê urojone ci±¿e. Nie mieli¶my ju¿ wyj¶cia i wówczas podjêli¶my decyzjê, ¿e spróbujemy homeopatii, bo nie chcieli¶my stosowaæ hormonów.
Pani weterynarz zaleci³a nam zastosowanie preparatów HORMEEL SN i GYNACOHEEL N.
Podawali¶my je na biszkopciku dwa razy dziennie po 10 kropli. Efekty by³y rewelacyjne. Po tygodniu ust±pi³ obrzêk sutków, suka zaczê³a siê bawiæ i znowu sta³a siê weso³a. Preparaty te stosowali¶my do wyczerpania opakowania.
Jak siê okaza³o po kolejnych cieczkach ci±¿e urojone pojawiaj± siê zawsze, a my stosujemy homeopatyki i polecamy je innym z dobrym skutkiem.
Chcemy dodaæ, ¿e leczenie homeopatykami jest dla ludzi cierpliwych, poniewa¿ nie dzia³aj± natychmiast. Wa¿ne jest te¿ podawanie tych leków w równych odstêpach czasu i systematycznie.
Po tych do¶wiadczeniach zaczêli¶my pog³êbiaæ nasz± wiedzê o homeopatii. Kupili¶my ksi±¿ki i zaczêli¶my siê uczyæ jak stosowaæ leki homeopatyczne.
Szybko nadarzy³a siê okazja do sprawdzenia naszej wiedzy. Poniewa¿ nasza Lola mia³a zostaæ pokryta, opracowali¶my homeopatyczny program dla suk ciê¿arnych. Obejmowa³ on czas od pierwszego dnia cieczki, poprzez krycie, ci±¿ê, poród i czas po porodzie.
Chcieli¶my pokryæ sukê, a nie byli¶my pewni kiedy nast±pi owulacja to podali¶my jej preparat PULSATILLA D6 od pierwszego dnia cieczki. Podawali¶my go 2 razy dziennie po 10 kropli. Owulacja by³a wtedy bardziej widoczna.
Dwa tygodnie przed porodem zaczêli¶my równie¿ podawaæ PULSATILLA D6. Przygotowuje ona drogi rodne do porodu, rozszerzaj±c szyjkê macicy, pochwê i wargi sromowe. Dziêki temu suczka szczeni siê ³atwiej i w krótszym czasie oraz ma mniejsze sk³onno¶ci do stanów zapalnych macicy. Ten preparat podajemy jeszcze do dwóch tygodni po porodzie.
Podczas ostatniej ci±¿y nasza Lola z³ama³a ³apkê. Mia³a za³o¿ony gips i bardzo ¼le znosi³a ca³e to zamieszanie. Po kilku dniach zaczê³a krwawiæ, lecia³y z niej skrzepy.
Poniewa¿ kryli¶my j± w Anglli jednym z najlepszych reproduktorów to byli¶my zrozpaczeni. Pierwsza ci±¿a przebieg³a bez zak³óceñ, a w drugiej przyt³oczy³y nas komplikacje. Bardzo bali¶my siê o suczkê i o przysz³e szczeniaki. Nigdy nie robimy badania USG, ale tym razem udali¶my siê do Pani weterynarz, aby potwierdziæ b±d¼ wykluczyæ ci±¿ê. Ci±¿a zosta³a potwierdzona Pani weterynarz poda³a jej hormony, ale Lola krwawi³a dalej i nadzieja na urodzenie siê szczeni±t by³a coraz mniejsza. Psychika suki coraz bardziej "siada³a". Doszli¶my do wniosku, ¿e powodem tego jest gips na z³amanej ³apie. Postanowili¶my zdj±æ gips i po kilku dniach zrobili¶my USG ¿eby zobaczyæ, czy ci±¿a siê rozwija. Ci±¿a siê rozwija³a, ale skrzepy lecia³y dalej. Bali¶my siê w tej sytuacji zastosowaæ leczenia homeopatycznego bo nie byli¶my pewni czy nie zaszkodzimy suce. Byli¶my jednak bardzo zdesperowani, aby uratowaæ ci±¿ê i postanowili¶my zastosowaæ homeopatyki zalecane przy zagro¿onej ci±¿y i krwawieniu. Preparat którego u¿yli¶my to ARNICA D6, któr± podawali¶my 3 razy dziennie po 10 kropli.
W drugim dniu podawania ARNICA D6 Lola przesta³a krwawiæ i z dnia na dzieñ zaczê³a rozkwitaæ. Wprawdzie musieli¶my ja nosiæ na rêkach ze wzglêdu na z³amana ³apkê, ale ci±¿ê znosi³a ¶wietnie.
Po dwóch tygodniach odstawili¶my ARNICA D6 i czekali¶my na poród, który mia³ nast±piæ za kolejne dwa tygodnie. W tym czasie stosowali¶my PULSATILLA D6.
Kiedy nadszed³ 65 dzieñ ci±¿y, zaczêli¶my siê martwiæ, ¿e Lola sama nie urodzi i trzeba bêdzie robiæ "cesarkê".
Jednak od czego jest homeopatia! Wyczytali¶my, ¿e je¿eli nie ma przeciwwskazañ do normalnego porodu mo¿na zastosowaæ jednorazowo 10 kropli CAULOPHYLUM D30.
Piêæ minut po podaniu preparatu Loli odesz³y wody, a pierwszy szczeniaczek przyszed³ na ¶wiat po 30 minutach. Kolejne cztery maluchy urodzi³y siê w ci±gu 2 godzin. My po cichu marzyli¶my chocia¿ o dwóch.
Szczeniaki by³y w ¶wietnej kondycji, a my nie mogli¶my siê nadziwiæ, ¿e po tylu komplikacjach mamy piêæ szczeniaczków i zadowolon± Loluniê.
Aby upewniæ siê czy poród siê zakoñczy³ i ju¿ wszystkie maluchy przysz³y na ¶wiat, zastosowali¶my preparat CIMICIFUGA D6 10 kropli co pó³ godziny w sumie 5 razy.
Po porodzie zastosowali¶my:
ARNICA D6 - 4 razy dziennie po 10 kropli, SABINA D6 - 2 razy dziennie po 10 kropli oraz PULSATILLA D6 - 2 razy dziennie po 10 kropli.
Wszystkie te preparaty s³u¿± temu, aby nie dopu¶ciæ do wyczerpania suki po porodzie, a tak¿e do obkurczenia nadmiernie rozci±gniêtych dróg rodnych. Preparaty podawali¶my, a¿ do ust±pienia odchodów po³ogowych.
W momencie kiedy zauwa¿amy, ¿e nasza suka ma obrzêk na sutkach , a mleko z nich nie wyp³ywa stosujemy na pocz±tku co 2 godziny po 10 kropli preparatu BRYONIA D6 w celu uwolnienia pokarmu. Jak napiêcie sutków maleje to wyd³u¿amy odstêpy miêdzy dawkami.
Nasza Lolunia chcia³aby karmiæ swoje dzieci bardzo intensywnie i bardzo d³ugo. Kiedy przy pierwszym miocie odwiedzi³a nas Pani weterynarz, z³apa³a siê za g³owê i stwierdzi³a, ¿e ta suka ju¿ nigdy nie pojedzie na wystawê z powodu obwis³ych sutków. My jednak nie poddali¶my siê, a poniewa¿ mieli¶my do ukoñczenia rozpoczête championaty oraz interchampionat postanowili¶my zastosowaæ homeopatyki w celu powstrzymania laktacji.
Podali¶my Loli 2 razy dziennie po 10 kropli preparat PHYTOLACCA D1, poniewa¿ lek tylko w tej potencji hamuje powstawanie mleka u suki. Zanik laktacji nast±pi³, ale pozosta³a "walka" z obwis³ymi sutkami i w celu ich obkurczenia, tak¿e podawali¶my 2 razy dziennie po 10 kropli preparat homeopatyczny o nazwie SEPIA D6. Sutki wraca³y do formy w szybkim czasie, a nasza Loleczka stawa³a siê co raz zgrabniejsz± laseczk± gotow± je¼dziæ na wystawy. Trzy i pó³ miesi±ca po porodzie nasza suczka ukoñczy³a Interchampionat i zdoby³a pod rz±d 10 CACIB-ów w ró¿nych krajach europejskich oraz w Polsce. Miêdzy innymi w szwajcarskim St. Galen uzyska³a jako pierwszy polski stafik kwalifikacjê na angielsk± wystawê CRUFT.
Chcemy nadmieniæ równie¿, ¿e preparat PHYTOLACCA w potencjach "D6" lub "D12" jest najwa¿niejszym lekiem stosowanym w stanach zapalnych sutków. Gdy gruczo³y s± stwardnia³e, opuchniête, bolesne i mocno ciep³e, a tkanka w dotyku jest twarda i wyczuwa siê wyra¼ne zgrubienia to nale¿y podaæ preparat 2-4 razy dziennie po 10 kropli. Mo¿na równie¿ u¿yæ tego preparatu w potencji "D3" w przypadku braku mleka u suki. Wówczas nale¿y podaæ lek 2-3 razy dziennie po 10 kropli.
Na koniec pragniemy zaznaczyæ, ¿e najczê¶ciej psom podaje siê preparaty homeopatyczne w potencji "D", w przeciwieñstwie do potencji ludzkich, które s± w potencji "C".
Polecamy stosowanie preparatów wielosk³adnikowych HORMEEL SN i GYNACOHEEL N, które produkuje firma HEEL i mo¿na zamawiaæ je w normalnych aptekach. Pozosta³e preparaty s± jednosk³adnikowe i polecamy ich zakup z niemieckiej firmy DHU - Deutsche Homoopathie Union w postaci maleñkich granulek i wówczas jednorazowo podaje siê psu10 granulek bezpo¶rednio do pyszczka. Jednak od dwóch lat jest w Polsce problem z kupnem preparatów z firmy DHU, poniewa¿ wycofa³a siê ona z naszego rynku i pozostaje import z Niemiec.
My w tym przypadku "ratujemy siê" zakupem preparatów w kroplach robionych na zamówienie przez ³ódzk± aptekê CALENDULA. Apteka ta realizuje sprzeda¿ wysy³kow±.
Poniewa¿ w przesz³o¶ci polecali¶my wielu osobom stosowanie preparatów homeopatycznych i ró¿ny by³ tego odbiór, artyku³ ten piszemy jako chêæ podzielenia siê z Pañstwem naszymi do¶wiadczeniami i osi±gniêciami, a nie z chêci namawiania Was do ich stosowania. Natomiast osobom zainteresowanym tym sposobem pomocy w³asnym psom polecamy t± metodê leczenia i s³u¿ymy swoj± pomoc± i do¶wiadczeniem.
Chc±c byæ w stosunku Pañstwa ca³kiem szczerymi pragniemy jeszcze dodaæ, ¿e leczenie preparatami homeopatycznymi nie jest takie tanie mimo niewielkiej ceny jednostkowej za jeden preparat, poniewa¿ jest rozci±gniête w d³ugim czasie i trzeba zu¿yæ ich do¶æ du¿± ilo¶æ.
My osobi¶cie ca³y czas mamy w domu du¿± apteczkê homeopatyczn±, poniewa¿ preparaty te posiadaj± d³ugi termin wa¿no¶ci. Musz± jednak byæ przechowywane w miejscu zaciemnionym i ch³odnym.
Pozdrawiamy i s³u¿ymy rad± dla chêtnych podejmuj±cych próbê leczenia preparatami homeopatycznymi.
<< wstecz
|