Menu:

News !

Polecamy !

(2kB)
Choroby Staffordshire Bull Terrierów - pytania i odpowiedzi

Opracowanie: Dagmara Strumiñska-Parulska
www: Alfa Tauri
e-mail: dagmara@alfatauri.pl

L-2-HGA (L-2-hydroxyglutaric aciduria) - jest chorob± neurometaboliczn± typow± dla SBT. Jest chorob± dziedziczn± i charakteryzuje siê wystêpowaniem podwy¿szonego poziomu kwasu L-2-hydroksyglutarowego w moczu, krwi i p³ynie mózgowo-rdzeniowym. Atakuje uk³ad nerwowy, a objawy kliniczne pojawiaj± siê u psów w wieku od 6 miesiêcy do 1 roku, choæ mo¿e ujawniæ siê te¿ u starszych zwierz±t. Psy chore mog± mieæ ró¿ne objawy st±d choroba ta mo¿e byæ mylona z innymi schorzeniami i dla ostatecznej diagnozy konieczny jest rezonans magnetyczny, który pokazuje zmiany w mózgu, badanie poziomu kwasu L-2-hydroksyglutarowego w moczu i krwi lub badanie DNA. Najczêstsze objawy to ataki epilepsji, chwiejny chód, drgawki, sztywno¶æ i skurcze miê¶ni, szczególnie intensywnie wystêpuj±ce po du¿ym wysi³ku fizycznym. Ponadto mog± pojawiaæ siê stany otêpienia psa lub nadmiernego podniecenia i silnych emocji nieadekwatnych do sytuacji.

Choroba wystêpuje w ró¿nych liniach psów. Jest ona uwarunkowana obecno¶ci± recesywnego genu autosomalnego, a to oznacza, ¿e oboje rodzice musz± byæ nosicielami, aby potomstwo by³o chore i posiad³o dwa zmutowane allele recesywne. Pies posiadaj±cy w genotypie jedn± kopiê zmutowanego genu i drug± normalnego jest zdrowy, ale jest nosicielem choroby i gen ten przeka¿e po³owie swego potomstwa. Mianem nosicieli okre¶lane s± osobniki posiadaj±ce jeden gen zmutowany i jeden gen normalny - nie wykazuj± one oznak choroby, ale mog± przekazaæ zmutowany gen swojemu potomstwu. Kiedy dwoje nosicieli, na pozór zdrowych rodziców, skrzy¿ujemy ze sob± statystycznie 25% potomstwa mo¿e urodziæ siê chore, 25% mo¿e byæ zdrowe i czyste (posiadaj±ce oba geny normalne), a pozosta³e 50% mo¿e byæ nosicielami. Oczywi¶cie, aby nie zawê¿aæ puli genowej nosiciele mog± byæ rozmna¿ani, ale wy³±cznie z psami czystymi. Statystycznie 50% potomstwa takiej pary bêdzie nosicielami, a 50% bêdzie czyste, jednak nigdy nie zachoruj±. Dlatego te¿ takie szczeniêta nale¿y pó¼niej przebadaæ w kierunku L-2-HGA. Powinno siê jednak unikaæ nosicieli w reprodukcji, gdy¿ te psy mog± przyczyniaæ siê do rozprzestrzeniania siê wadliwego genu.

W wyniku badañ prowadzonych przez Animal Health Trust w Newmarket opracowano test w oparciu DNA umo¿liwiaj±cy identyfikacjê psów chorych, nosicieli i zdrowych.

Prawdopodobnie mutacja genu nast±pi³a spontanicznie u jednego psa, jednak je¶li wyst±pi³a w populacji jest przekazywana jak ka¿dy inny gen. Test wymaga wys³ania 3 ml krwi w probówce z EDTA (lub wymaz z policzków - bezp³atne pojemniki pod adresem swab.request@aht.org.uk) i kosztuje 65 funtów. Wiêcej informacji pod adresem laboratorium www.aht.org.uk. Formularz niezbêdny do wykonania badania mo¿na pobraæ pod tym adresem http://www.aht.org.uk/pdf/sbtL2HGAwithHCformvat.pdf.

Po wys³aniu próbki do badania otrzymujemy wyniki (poprzez e-mail oraz za¶wiadczenie na papierze) o tym, do której grupy nale¿y badany pies:

  • CZYSTY (CLEAR) - ten pies ma 2 kopie normalnego genu i nigdy nie zachoruje na L-2-HGA oraz nie przeka¿e choroby swojemu potomstwu.
  • NOSICIEL (CARRIER) - ten pies ma jedn± kopiê genu normalnego i jedna kopiê genu zmutowanego powoduj±cego L-2-HGA. Nigdy nie zachoruje ma L-2-HGA, ale przeka¿e gen L-2-HGA swojemu potomstwu (statystycznie 50% potomstwa).
  • CHORY (AFFECTED) - ten pies ma dwie kopie genu zmutowanego i jest chory na L-2-HGA, choroba pojawi³a siê lub pojawi siê w najbli¿szym czasie.
CZÊSTO ZADAWANE PYTANIA

Jakie s± objawy L-2?
Objawy mog± siê bardzo ró¿nic miedzy sob±, od psów, które wykazuj± objawy epilepsji do takich, które w dziwny sposób siê poruszaj±. Czêsto podczas intensywnych æwiczeñ lub w sytuacji stresowej miê¶nie psa napinaj± siê i mo¿na zauwa¿yæ sztywno¶æ, szczególnie tylnych nóg i zadu, co powoduje, ¿e pies nie mo¿e normalnie chodziæ. Pies mo¿e objawiaæ nieznaczne problemy w poruszaniu siê a¿ do ca³kowitej utraty kontroli i koordynacji. Inne objawy, które mo¿na zaobserwowaæ to: utrata orientacji terenie, uporczywe wpatrywanie siê w ¶cianê objawiaj±ce siê podczas innych zachowañ.

Tylne nogi mojego psa trzês± siê, gdy ten stoi nieruchomo lub jest zesztywnia³y po æwiczeniach - czy ma L-2?
Wiele SBT wykazuje dr¿enie miê¶ni podczas stania - nie jest to wyznacznikiem L-2-HGA. Je¿eli jest zesztywnia³y po æwiczeniach i ma wtedy problemy z poruszaniem siê mo¿e po prostu siê starzeje lub jest to objawem kontuzji lub reumatyzmu.

Mój pies zachowuje siê normalnie - czy powinno siê go zbadaæ na L-2-HGA?
Je¿eli pies nie wykazuje klasycznych objawów chorobowych nie ma potrzeby badaæ go na L-2-HGA, chyba ¿e bêdzie rozmna¿any. Wszystkie osobniki u¿yte do rozrodu powinny byæ przebadane w celu okre¶lenia ich statusu genetycznego. Mo¿na s±dziæ, ¿e skoro pies nie ma objawów klinicznych choroby to jest zdrowy, ale mo¿liwe jest, ¿e jest nosicielem choroby, a to mo¿na okre¶liæ tylko przy pomocy testu DNA.

Czy problem L-2-HGA wystêpuje tylko w niektórych liniach hodowlanych?
Absolutnie nie! Jest to problem ca³ej populacji Staffordshire Bull Terierów, a nie jakiej¶ linii. Testy pokaza³y, ¿e nosiciele L-2 wystêpuj± we wszystkich liniach ¶wiata.

Jakie s± prognozy dla psów chorych na L-2?
L-2 mo¿e siê ró¿niæ w zale¿no¶ci od psa. W najgorszym przypadku mo¿e siê okazaæ, ze ilo¶æ ataków epileptycznych jest tak du¿a, ¿e opiekun postanowi u¶piæ psa, aby zmniejszyæ jego cierpienie. Leki kontroluj±ce ataki s± bardzo drogie i musz± byæ podawane bardzo regularnie. Taki pies wymaga ekstremalnej rutyny w ¿yciu i spokoju, aby uzyskaæ efekty. Psy o s³abszych objawach mog± obyæ siê bez leków, jednak nale¿y ¶ci¶le kontrolowaæ ¿ycie takiego psa i unikaæ sytuacji stresowych, które s± g³ówn± przyczyna ataków.

Co to jest test DNA?
Test DNA jest to analiza okre¶laj±ca genotyp psa, jego status genetyczny. W przypadku L-2 s± 3 mo¿liwo¶ci: CZYSTY, ZDROWY, NORMALNY (CLEAR, UNAFFECTED lub NORMAL) - nie jest chory i nie posiada genu powoduj±cego L-2, NOSICIEL (CARRIER) - nie jest chory, ale posiada jedn± kopiê genu powoduj±cy L-2, który mo¿e przekazaæ do 50% swojego potomstwa, CHORY (AFFECTED) - chory na L-2-HGA I nios±cy 2 kopie zmutowanego genu.

Jak mogê zbadaæ psa?
Obecnie analiza jest bardzo prosta - weterynarz musi pobraæ 3 ml krwi w probówce z EDTA (lub wymaz z policzków - bezp³atne pojemniki pod adresem swab.request@aht.org.uk) (mo¿e to byæ przy okazji jakiejkolwiek wizyty) i wys³aæ j± do Animal Health Trust w Newmarket (Animal Health Trust, Genetic Services, Lanwades Park, Kentford, Newmarket, Suffolk, CB8 7UU) na test DNA. Analiza kosztuje 65 funtów. Po wys³aniu próbki do badania po oko³o 2-4 tygodniach otrzymujemy wyniki (poprzez e-mail oraz za¶wiadczenie na papierze) o tym, do której grupy nale¿y badany pies: czysty, nosiciel czy chory.

Co dla mnie oznaczaj± wyniki, je¿eli chcê rozmna¿aæ psa?
Otrzymane wyniki bêd± znaczyæ, ¿e mo¿esz rozmna¿aæ ¶wiadomie i z pe³n± odpowiedzialno¶ci±. Posiadana wiedza daje pewno¶æ, ¿e kojarz±c osobnika czystego z czystym lub nosiciela z czystym, ¿e NIGDY nie urodz± siê szczeniêta chore. Je¿eli masz psa, który jest nosicielem i decydujesz siê go rozmna¿aæ MUSISZ znale¼æ czystego psa, a nastêpnie okre¶liæ status genetyczny szczeniaków. Je¿eli testy nie s± zrobione przed wydaniem szczeniaków, nale¿y szczególnie uczuliæ przysz³ych w³a¶cicieli o konieczno¶ci wykonania badañ i ¿e psy te nie mog± byæ rozmna¿ane zanim takie badania nie bêd± wykonane. Niektórzy hodowcy mog± zastrzec, ¿e szczeniêta, które oka¿± siê nosicielami musz± byæ wysterylizowane w pó¼niejszym wieku.

Mo¿liwe kombinacje psów Miot Rozród
wolny x wolny 100 % wolnych TAK
Wolny x nosiciel 50 % wolnych
50 % nosicieli
Trzeba zbadaæ szczeniêta przed rozmna¿aniem
TAK
Wolny x chory 100 % nosicieli
Wszystkie szczeniêta bêd± nosicielami
Nie trzeba badaæ szczeni±t
TAK
Nosiciel x nosiciel 50 % nosicieli
25 % wolnych
25 % chorych
NIE
Nosiciel x chory 50 % chorych
50 % nosicieli
NIE
Chory x chory 100 % chorych NIE


Jak mo¿na badaæ szczeniêta?
Szczeniêta mo¿na badaæ poprzez dostarczenie 3 ml krwi (lub wymaz z policzków) podobnie jak w przypadku psów doros³ych. Szczeniêta powinny mieæ przynajmniej 4 tygodnie i musz± byæ odstawione od mleka matki oraz byæ mo¿liwe do zidentyfikowania. W przypadku m³odych szczeni±t najczê¶ciej proponuje siê wykonanie testu z wymazu, aby oszczêdziæ im stresuj±cych prze¿yæ, jednak w tym przypadku tak¿e musz± mieæ skoñczone 4 tygodnie.

Czy wynik jest gdzie¶ udokumentowany? (dotyczy UK)
Brytyjski Kennel Club zosta³ poproszony przez klub rasy, aby przysz³e rodowody KC zawiera³y wpis o testach na L-2-HGA. Od 2006 roku wyniki s± tak¿e publikowane corocznie w Breeds Record Supplement.

£±czone testy genetyczne
Ogólnodostêpny jest tak¿e test na kataraktê (Hereditary Cataract - HC). Ka¿dy kto ju¿ dostarczy³ krew do badania na L-2-HGA mo¿e z tej samej próbki obecnej w AHT wykonaæ test na HC. Mo¿na tak¿e po³±czyæ te testy na HC i L-2-HGA wysy³aj±c jedn± próbkê krwi, a op³ata jest wtedy ni¿sza i wynosi 109 funtów.

Profil DNA
W oparciu o badania DNA mo¿na równie¿ okre¶liæ rodziców danego psa. Jednak wymaga to innych testów z powodu innej metody ekstrakcji DNA. Mo¿na równie¿ okre¶liæ profil genetyczny barwy okrywy w³osowej (http://www.healthgene.com/canine/C128_staffordshire_bull_terrier.asp)

Identyfikacja psów
Ka¿dy badany osobnik musi byæ zaczopowany przed pobraniem krwi czy ¶liny do badañ. Szczeniêta nieoznakowane natomiast musz± siê znacznie od siebie ró¿niæ umaszczeniem lub znaczeniami.

Przysz³o¶æ
W idealnym ¶wiecie wszyscy powinni¶my stosowaæ testy DNA u psów, które zamierzamy rozmna¿aæ, tak aby krzy¿owaæ jedynie psy czyste z czystymi lub czyste z nosicielami. Z kolei jest ma³o prawdopodobne, ¿e hodowcy wybior± nosicieli do krycia ze wzglêdu na wysokie koszty badañ (65 funtów za szczeniaka). W ten sposób w ci±gu kilku generacji sami mo¿emy ograniczyæ liczbê nosicieli, a tym bardziej psów chorych. Musimy zaakceptowaæ fakt, ¿e tylko odpowiedzialni hodowcy u¿yj± badañ unikaj±c zmutowanego genu.

W przysz³o¶ci, je¿eli w rodowodach (na chwilê obecn± dotyczy to tylko rodowodów Kennel Club) bêdzie zawarta informacja o wynikach rodziców i szczeniêta bêd± pochodziæ od dwojga czystych rodziców, wiêc bêd± genetycznie czyste, nie bêdzie konieczno¶ci dalszych badañ tych¿e szczeni±t.

¬ród³o:
www.psbtc.org.uk/
www.staffords.co.uk/

KATARAKTA DZIEDZICZNA - ZAÆMA (Hereditary cataracts - HC) - wiadomo ju¿, ¿e katarakta dziedziczna powodowana jest przez obecno¶æ recesywnego genu autosomalnego. Choroba powoduje zmêtnienie soczewki, co powoduje, ¿e jest ona czê¶ciowo lub ca³kowicie nieprzezierna. Katarakta postêpuje powoli i chocia¿ szczeniê mo¿e urodziæ siê zdrowe, to zaæma pojawia siê ju¿ w m³odym wieku (najczê¶ciej od 8 miesi±ca ¿ycia) i prowadziæ do ca³kowitej ¶lepoty (najczê¶ciej pomiêdzy 2 a 3 rokiem ¿ycia). Dzia³a podwójnie, co oznacza, ¿e rozwija siê w obu oczach równocze¶nie. Metod± leczenia z wyboru jest zabieg usuniêcia zmêtnia³ej soczewki.

Prawdopodobnie mutacja genu nast±pi³a spontanicznie u jednego psa, jednak je¶li wyst±pi³a w populacji jest przekazywana jak ka¿dy inny gen. Dziedziczenie odbywa siê tak samo jak w przypadku L-2-HGA, aby potomstwo by³o chore i posiad³o dwa zmutowane allele recesywne oboje rodzice musz± byæ nosicielami genu zmutowanego.Choroba wystêpuje w ró¿nych liniach psów. Pies posiadaj±cy w genotypie jedn± kopiê zmutowanego genu i drug± normalnego jest zdrowy, ale jest nosicielem choroby i gen ten przeka¿e po³owie swego potomstwa. Powinno siê jednak unikaæ nosicieli w reprodukcji, gdy¿ te psy mog± przyczyniaæ siê do rozprzestrzeniania siê wadliwego genu, który ma tendencje do progresji.

Obecnie dziêki badaniom Animal Health Trust w Newmarket mo¿na wykonaæ testy DNA w kierunku obecno¶ci zutowanego genu. Test wymaga wys³ania 3 ml krwi w probówce z EDTA (lub wymaz z policzków - bezp³atne pojemniki pod adresem swab.request@aht.org.uk) i kosztuje 65 funtów. Wiêcej informacji pod adresem laboratorium www.aht.org.uk. Formularz niezbêdny do wykonania badania mo¿na pobraæ pod tym adresem www.aht.org.uk/pdf/sbtL2HGAwithHCformvat.pdf.

Po wys³aniu próbki do badania otrzymujemy wyniki (poprzez e-mail oraz za¶wiadczenie na papierze) o tym, do której grupy nale¿y badany pies:
  • CZYSTY (CLEAR) - ten pies ma 2 kopie normalnego genu i nigdy nie zachoruje na L-2-HGA oraz nie przeka¿e choroby swojemu potomstwu.
  • NOSICIEL (CARRIER) - ten pies ma jedn± kopiê genu normalnego i jedna kopiê genu zmutowanego powoduj±cego L-2-HGA. Nigdy nie zachoruje ma L-2-HGA, ale przeka¿e gen L-2-HGA swojemu potomstwu (statystycznie 50% potomstwa).
  • CHORY (AFFECTED) - ten pies ma dwie kopie genu zmutowanego i jest chory na L-2-HGA, choroba pojawi³a siê lub pojawi siê w najbli¿szym czasie.
PRZETRWA£E HIPERPLASTYCZNE PIERWOTNE CIA£O SZKLISTE (PHPV - PERSITENT HYPERPLASTIC PRIMARY VITREOUS) - pojawienie siê i dziedziczenie tej choroby nie jest jeszcze poznane, ale wystêpuje ona od momentu urodzenia psa. Szczeniak rodzi siê z PHPV i mo¿na je zdiagnozowaæ w badaniu oftalmoskopowym od 6 tygodnia ¿ycia. Badanie wystarczy zrobiæ raz w ¿yciu, gdy¿ choroba nie cofa siê. Schorzenie to spowodowane jest defektem regresji naczyñ krwiono¶nych zaopatruj±cych soczewkê oka w ¿yciu p³odowym. U zdrowych osobników naczynia te zanikaj± przed porodem, natomiast u osobników obarczonych tym defektem pozostaj± po urodzeniu, w efekcie czego dochodzi do wytworzenia przetrwa³ego nab³onka zawieraj±cego granulki pigmentu, umiejscowionego zazwyczaj w tylnej czê¶ci soczewki i ciê¿kie zmiany w jej obrêbie mog± prowadziæ nawet do ¶lepoty.

Schemat dziedziczenia PHPV nie jest jeszcze do koñca poznany. Wci±¿ trwaja badania i ka¿dy w³a¶ciciel u którego psa objawi³a siê ta choroba mo¿e wys³ac próbkê krwi do laboratorium AHT wraz z rodowodem psa. je¿eli to mo¿liwe mo¿na przes³aæ tak¿e próbkê krwi rodziców, aby zwiêkszyæ pole analiz. Byæ mo¿e i na tê chorobe zostanie opracowany test DNA i bêdzie mo¿na jej unikn±c w bardzo prosty sposób.

PPSC - POSTERIOR POLAR SUBCAPSULAR CATARACT - specyficzny rodzaj katarakty wystêpuj±cy równie¿ u labradorów i golden retrieverów. Na ogó³ pojawia siê jako ma³a punktowa zaæma na soczewce i nie prowadzi do du¿ych problemów z widzeniem. Zwierzêta przeznaczone do rozdoru powinny byæ badane corocznie w kierunku tej choroby.

<< wstecz

All Right Reserved : Copyright by Staffordshire Bull Terrier Info : design by Lucas

[ Informacje o prawach autorskich do materia³ów wykorzystywanych na stronach portalu SBT Info oraz zasady korzystania z serwisu ]