Nieplanowane krycie u suki ...
Opracowanie: Monika Mikulska
www: Z Bullerbyn
mail: monika@staffik.pl
...taka "wpadka" niestety mo¿e siê zdarzyæ zarówno w profesjonalnej hodowli psów, jak i u "przeciêtnego" w³a¶ciciela suczki.
Co zrobiæ w takiej sytuacji? Oczywi¶cie przede wszystkim musimy zastanowiæ siê czy chcemy dopu¶ciæ do przyj¶cia na ¶wiat nieplanowanych szczeni±t. Je¶li nie to, na pewno nie warto czekaæ, ¿e mo¿e "siê uda" i suczka nie zaszczeni siê. Nowoczesna medycyna weterynaryjna oferuje nam kilka metod, po które mo¿emy siêgn±æ w tej jak¿e niekomfortowej sytuacji. Po pomoc nale¿y siê zwróciæ do lekarza weterynarii, który pomo¿e nam w dobraniu najlepszej dla naszej suki metody zapobiegania niepo¿±danej ci±¿y. W tym miejscu chcia³abym pokrótce opisaæ jakie rozwi±zania mo¿e nam zaproponowaæ:
1. Sterylizacja aborcyjna, czyli chirurgiczne usuniêcie macicy (najczê¶ciej równie¿ i jajników, a wiêc prawid³owo mówi±c - kastracja). Metoda o 100% skuteczno¶ci, nieodwracalnie zapewniaj±ca bezp³odno¶æ suki, a co za tym idzie rozwi±zuj±ca problem cieczek raz na zawsze. Ze wzglêdów etycznych zapewne najmniej akceptowalna, niemniej warta rozwa¿enia w przypadku suczek, które nigdy nie mia³y zostaæ u¿yte w hodowli. Mo¿na j± wykonaæ w³a¶ciwie w ka¿dym momencie po ustaniu cieczki, jednak najlepiej zabieg przeprowadziæ po wczesnej diagnostyce ci±¿y (od 21 dnia po kryciu) do 6 tyg. ci±¿y. W przypadku nie stwierdzenia ci±¿y u suczki, zabieg sterylizacji mo¿na od³o¿yæ w czasie o 2-3 miesi±ce i wykonaæ go w trakcie tzw. fazy anestrus (barku aktywno¶ci p³ciowej w organizmie suki). Oczywi¶cie najrozs±dniejszym rozwi±zaniem jest wykonanie zabiegu sterylizacji u suki niehodowlanej przed pojawieniem siê pierwszej cieczki (w 5-6 miesi±cu ¿ycia), co eliminuje mo¿liwo¶æ przypadkowego krycia suki jak i znacznie ogranicza zachorowania na nowotwory hormonozale¿ne (np. sutka, jajnika).
2. Podanie leków z grupy estrogenów (np. Mesalin, Oestradiolum). S± to leki hormonalne wywo³uj±ce w macicy szereg zmian uniemo¿liwiaj±cych przysz³± ci±¿ê: powoduj± one utrudnienie transportu oocytów przez jajowody do macicy oraz zmiany w b³onie ¶luzowej samej macicy, uniemo¿liwiaj±ce rozwój zarodków i ich implantacjê. Leki te podaje siê w postaci iniekcji domiê¶niowych w 3, 5 i 7 dniu po kryciu. Podawanie estrogenów, mimo stosunkowo wysokiej (blisko 100%) skuteczno¶ci antykoncepcyjnej poci±ga za sob± niestety sporo skutków ubocznych. Mog± wyst±piæ g³ównie ropomacicze oraz sporadycznie krwotoki wewnêtrzne i z dróg rodnych. Poza tym leki te maj± toksyczne dzia³anie na szpik kostny oraz powoduj± powik³ania d³ugoterminowe, takie jak obni¿ona p³odno¶æ w nastêpnych cyklach rozrodczych. Z tych wzglêdów leków tych nie powinno siê stosowaæ zbyt czêsto, w szczególno¶ci u suk przeznaczonych w przysz³o¶ci do rozrodu.
3. Alizin (aglepriston) - lek z grupy antygestagenów. Nie jest hormonem, tylko syntetycznym blokerem receptorów progesteronowych. Progesteron jest hormonem odpowiedzialnym za implantacjê zarodków w macicy i utrzymanie ci±¿y. Podanie antagonisty oddzia³uj±cego na receptory progesteronowe w macicy (i gruczole sutkowym) powoduje "zablokowanie" sygna³ów, które umo¿liwiaj± komórkom jajowym zagnie¿d¿enie siê w macicy i utrzymanie ci±¿y. Lek podany we wczesnym stadium ci±¿y (do 25 dnia po kryciu) zapobiega jej implantacji w macicy, natomiast podany w pó¼niejszym stadium (26-45 dzieñ), uniemo¿liwia utrzymanie ci±¿y: prowadzi do jej przerwania i wydalenia p³odów. Du¿± zalet± Alizinu jest mo¿liwo¶æ u¿ycia go w szerokim przedziale czasowym: od momentu krycia do 7 tygodnia ci±¿y. Jednak najbezpieczniej stosowaæ go do 25 dnia ci±¿y (100 % skuteczno¶æ antykoncepcyjna) w formie dwukrotnej iniekcji w odstêpie 24 godzin. Podany pó¼niej (miêdzy 26 a 45 dniem ci±¿y) wykazywa³ co prawda podobnie wysok± skuteczno¶æ (97,5 %), jednak usuwanie farmakologiczne ci±¿y wysokiej (po 25 dniu ci±¿y), niesie za sob± ryzyko powik³añ: wyp³ywy z dróg rodnych, mo¿liwo¶æ wyst±pienia stanów zapalnych i zaka¿eñ macicy, poza tym mog± wyst±piæ fizjologiczne objawy poronienia z wydaleniem niezdolnych do samodzielnego ¿ycia p³odów, co jest niew±tpliwie przykrym prze¿yciem dla w³a¶ciciela.
Lek ten nie ma ujemnego wp³ywu na czynno¶ci rozrodcze u suk - kolejna ruja przebiega zgodnie z fizjologi± (wysoki odsetek suk szczennych, u których w przesz³o¶ci stosowano aglepriston). Nastêpna ci±¿a i poród przebiegaj± normalnie u wszystkich suk, lek nie ma równie¿ ¿adnego wp³ywu na zdrowie szczeni±t. Mo¿e jedynie powodowaæ skrócenie okresu miêdzyrujowego o 1 do 3 miesiêcy. Jest lekiem o precyzyjnym dzia³aniu, który ³±czy w sobie ³atwo¶æ stosowania, wysok± skuteczno¶æ i bezpieczeñstwo, zatem mo¿na go podawaæ bez ryzyka nawet w sytuacji gdy nie jeste¶my pewni czy suka na pewno jest w ci±¿y.
Porównanie skuteczno¶ci i bezpieczeñstwa stosowania opisanych wy¿ej metod zapobiegania ci±¿y u suk jednoznacznie nasuwa wnioski, ¿e Alizin powinien byæ lekiem z wyboru w takich sytuacjach. Jest metod± najbardziej akceptowaln± z powodów etycznych dla w³a¶cicieli i lekarzy jak i z punktu widzenia sztuki weterynaryjnej ( zdrowotnych dla suk). Niemniej pamiêtajmy, ¿e ostatecznego wyboru metody zapobiegania ci±¿y u suki mo¿emy dokonaæ jedynie po konsultacji z lekarzem weterynarii.
<< wstecz
|