Menu:

News !

Polecamy !


Spis tre¶ci dzia³u "Artyku³y"


(2kB)
Willowstaff Story

Autor: Mick Smith - July 2008
Willowstaff Kennels, UK
www: Willowstaff Staffords
e-mail: willowstaf@aol.com

Wywiad i t³umaczenie: £ukasz Ko¼larek
www: Berserker Staffords
e-mail: sbt@o2.pl

Z hodowcami Mickiem i Jenny Smith oraz Sally Cox (hodowla Willowstaff) z Wielkiej Brytanii korespondujê od kilku lat bardzo ceni±c sobie ich rady i uwagi oraz szanuj±c ich preferencje dotycz±ce zdecydowanie lekkiego typu Staffordshire Bull Terrierów. Podczas tegorocznej wystawy Cruft w Birmingham postanowili¶my w koñcu spotkaæ siê na ¿ywo i porozmawiaæ na tematy dotycz±ce naszej wspólnej pasji. Wtedy te¿ w mojej g³owie pojawi³ siê pomys³ przybli¿enia polskim hodowcom i w³a¶cicielom staffików sylwetek tych wspania³ych ludzi którzy znaczn± czê¶æ swojego ¿ycia po¶wiêcili hodowli, promocji oraz sêdziowaniu Staffordshire Bull Terrierów. Z przyjemno¶ci± przedstawiam Pañstwa Micka i Jenny Smith oraz wspó³pracuj±c± z nimi od kilku lat Sally Cox.


Przedstawcie siê proszê naszym czytelnikom i opowiedzcie o waszych psach, sk±d wziê³a siê nazwa Waszej hodowli ?

Nasz± pierwsz± sukê Staffordshire Bull Terriera "Beth Ann of Birkholme" (Champion Pegs Bolton Trip x Dark Symphony) kupili¶my w maju 1985 roku. Zdecydowali¶my pokazaæ j± na okolicznych wystawach i tak rozpoczê³a siê nasza przygoda z t± ras± która trwa³a przez ostatnie 23 lata. Stali¶my siê sta³ymi bywalcami wystaw, a w 1989 roku podjeli¶my decyzjê o rejestracji naszej hodowli pod nazw± Willowstaff z której najbardziej znane psy to:

Willowstaff Guardian Spirit RCC,
Willowstaff Dark Crystal RCC,
Willowstaff Warpaint (Stud Book),
Willowstaff Sheer Elegance (Stud Book),
Steelyard Innovator at Willowstaff JW,
Willowstaff Poetry N Motion JW,
Willowstaff Spellbinder JW
Willowstaff Barbed Wire (Stud Book).

Nazwa hodowli Willowstaff jest naszym przydomkiem od prawie 20 lat i wziê³a siê od nazwy miejscowo¶ci w której mieszkamy ( Wellington ) oraz od pojêcia "byæ gotowym do obrony i wsparcia" (eng. "staff of willow").

(68kB)Sally Cox do³±czy³a do nas w 2003 roku i od tej pory wspólnie wyhodowali¶my : Willowstaff Evolution, Willowstaff Barbed Wire (Stud Book), Willowstaff Poetic Justice oraz nasz± now±, m³od± suczkê - Willowstaff Pure Instinct która zdoby³a kwalifikacjê na Cruft w 2009 roku. Dodatkowo jest kilka psów oraz suk które s± oddzieln± w³asno¶ci±: Willowstaff Hot Gossip at Cazomic oraz Willowstaff New Addition at Garwstaff które bardzo dobrze pokazuj± siê na wystawach; kolejnymi które mamy nadziejê zobaczyæ na wystawach w przysz³ym roku s± Willowstaff Shades of Red oraz Willowstaff On The Money at Steelyard.

Jeste¶my cz³onkami wielu Klubów Rasy do których do³±czyli¶my odk±d zajêli¶my siê ras± Staffordshire Bull Terrier, jakkolwiek g³ównie jeste¶my zwi±zani z naszym lokalnym klubem - The Notts & Derby District SBT Club (N&DDSBT Club). By³em vice przewodnicz±cym przez 12 lat, a ostatnio zosta³em wybrany przewodnicz±cym mojego Klubu. Dodatkowo reprezentowa³em Klub na The SBT Breed Council of Great Britain and Northern Ireland przez kilka lat. Jenny by³a cz³onkiem Zarz±du Klubu przez kilka lat zanim zosta³a sekretarzem Klubu w roku 2002. Pozycjê t± zajmuje do dzisiaj. Wcze¶niej sprawowa³a funkcjê Public Relations Officer to the SBT Breed Council of GB & NI przez cztery lata (1998-2002). Sally Cox by³a cz³onkiem N&DDSBT Club przez dwa ostatnie lata.

(54kB)Moje pierwsze sêdziowanie mia³o miejsce w 1990 roku i przez lata doprowadzi³o mnie do sêdziowania mojej pierwszej wystawy rangi Championship w 1999 roku gdy sêdziowa³em suki na wystawie organizowanej przez SBT Club z Po³udniowej Walii. Od tej pory mia³em zaszczyt sêdziowaæ psy na "Diamentowym Jubileuszu" Klubu N&DDSBT - wystawie rangi Championship w lipcu 2002 roku, nastêpnie suki na wystawie Klubu Western SBTS w pa¼dzierniku 2004 roku oraz Staffordshire Bull Terriery obu p³ci na wystawie w Leeds w 2006. Moje ostatnie sêdziowanie na wystawie tej rangi mia³o miejsce w lipcu 2008 roku gdy sêdziowa³em suki na Potteries SBT Club Championship Show.

Oprócz tego sêdziowa³em cztery du¿e wystawy poza Wielk± Brytani±: w USA (Old Dominion Kennel Club of Northern Virginia w kwietniu 2004), Po³udniowej Afryce (Border Staffordshire Bull Terrier Club w maju 2004) oraz w sierpniu 2005 roku w Australi gdzie mia³em zaszczyt sêdziowaæ na Inauguracyjnej Wystawie rangi Championship organizowanej przez SBT Club of Northern New South Wales, a tak¿e na Championship Show organizowanym przez Northern Tshwane Kennel Club w maju 2008.

Jenny sêdziowa³a swoj± pierwsz± wystawê rangi Championship w lipcu 2005 roku podczas Klubowej Wystawy zorganizowanej przez The Potteries SBT Club (gdzie sêdziowa³a suki), a nastêpnie na wystawie Klubu Midland Counties w pa¼dzierniku 2006 gdzie ocenia³a SBT obu p³ci. Poza tym ma za sob± sêdziowanie na takich wystawach jak Northern New South Wales 2nd Championship Show w 2005 roku, w Australii oraz w Afryce w maju 2008 gdzie sêdziowa³a na wystawie the North West SBT Club of South Africa.

(87kB)W 2007 roku Jenny wraz z czterema innymi specjalistami rasy zosta³a zaproszona przez nie¿yj±cego ju¿ Aleca Watersa (hodowla Ashstock) do napisania rozdzia³ów w najnowszej ksi±¿ce o Staffordshire Bull Terierach - ksi±¿ka zosta³a wydana w lutym 2008 roku przez The Pet Book Publishing Company i po¶wiêcona pamiêci Aleca Watersa. Ksi±¿ka wychodzi naprzeciw osobom poszukuj±cym informacji o rasie oraz nowym w³a¶cicielom Staffordshire Bull Terierów. Jest w niej wydzielona czê¶æ "Best of Breed" zatytu³owana "Staffordshire Bull Terrier Edited by Alec Waters" - Jenny jest bardzo dumna z tego, ¿e mog³a byæ czê¶ci± tego projektu.. Jenny jest autorem Rozdzia³u I - " Getting to Know the Staffordshire Bull Terrier" oraz autorem czê¶ci rozdzia³u VI - "Training & Socialisation", napisa³a czê¶æ pt. "Nowe Wyzwania" (New Challenges) w drugiej po³owie rozdzia³u. Pozostali specjali¶ci którzy wziêli udzia³ w pracach nad tym projektem to: Alec Waters (Ashstock), Jim Beaufoy (Wyrefare), Clark Lee (Constones) oraz Norma Vann (Vanoric).

Mam nadziejê, ¿e powy¿szy opis dok³adnie przedstawia nasze pocz±tki oraz zdobyte przez nas do¶wiadczenia zwi±zane z ras±. Moje kolejne odpowiedzi s± moimi przemy¶leniami oraz wnioskami na przeró¿ne pytania zadane podczas szukania opinii na temat rasy i innych zagadnieñ z tym zwi±zanych.

Dlaczego zafascynowa³a Was akurat ta rasa ?

Staffordshire Bull Terriery zawsze fascynowa³y mnie dziêki swojemu wyj±tkowemu pochodzeniu i niew±tpliwej lojalno¶ci wobec ludzi. Staffiki s± bli¿sze ludziom ni¿ jakakolwiek inna rasa i moim zdaniem nie ma lepszego i bardziej wszechstronnego psa.

Sêdziowali¶cie wiele wystaw rangi championship zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w innych krajach - jak porównaliby¶cie poziom i kierunek rozwoju rasy w krajach w których sêdziowali¶cie oraz w Waszej Ojczy¼nie ?

(100kB)Jako¶æ SBT moim zdaniem jest lepsza w UK, jest to wynik wiêkszej i bardziej zró¿nicowanej puli genów dostêpnej na Wyspach. Jakkolwiek w ostatnich czasach zaobserwowaæ mo¿na przerysowanie niektórych cech Staffordshire Bull Terierów, dotyczy to szczególnie g³owy.. Po¶ród psów pokazywanych na wystawach w Wielkiej Brytanii - szczególnie samców - zaobserwowaæ mo¿na równie¿ tendencjê do hodowania psów coraz bardziej w typie buldoga. Jakkolwiek istniej± wci±¿ atletyczne okazy z doskona³ym piêtnem rasy, bêd±ce prawid³ow± mieszank± buldoga oraz terriera, psy te posiadaj± atrybuty których poszukujê u idealnego przedstawiciela SBT. Rasa znacznie ewoluowa³a w ci±gu ostatnich 25 lat i sta³a siê bardziej jednolita, zgodna ze standardem - zaobserwowaæ mo¿na mniejsz± ró¿norodno¶æ typów. Anatomia sta³a siê bardziej poprawna, a g³owy bardziej proporcjonalne, musimy jednak wystrzegaæ siê przesady w eksponowaniu jednych cech kosztem drugich aby po pewnym czasie przesada nie sta³a siê norm±..

Psy które sêdziowa³em w Australii, Ameryce oraz Po³udniowej Afryce w wiêkszo¶ci by³y dla mnie nieco za ciê¿kie (w porównaniu do psów w UK) ale zasadniczo wiêkszo¶æ ocenianych psów by³a w prawid³owym typie bez przerysowanych g³ów które sta³y siê ostatnio bardzo rozpowszechnione w Zjednoczonym Królestwie. Suki które ogl±da³em prezentowa³y siê korzystnie na tle swoich mêskich odpowiedników, a ró¿nica pomiêdzy nimi by³a niewielka podczas gdy ogólny poziom suk w Wielkiej Brytanii moim zdaniem jest du¿o wy¿szy ni¿ psów.

Generalnie rasa jest na dobrym poziomie zarówno w Wielkiej Brytanii jak i na ¶wiecie, jedyne obawy mam co do tego ¿e stopniowo psy tej rasy zyskuj± na posturze i staj± siê coraz ciê¿sze z coraz wiêkszymi i ciê¿szymi g³owami, dzieje siê tak szczególnie w UK. Moim zdaniem ta tendencja powinna zostaæ odwrócona w przeciwnym razie bêdziemy mieli coraz wiêcej problemów z wyhodowaniem psa w idealnym, zbalansowanym typie oraz jak to zdarza siê coraz czê¶ciej szczeniêta oraz m³odzie¿ zdobywaæ bêd± najwy¿sze wyró¿nienia na wystawach ze wzglêdu na to ¿e s± zbyt dojrza³e w stosunku do swojego wieku.

Czy zauwa¿yli¶cie jakie¶ ró¿nice w wystawianiu SBT w GB i w innych krajach ? Jakie warunki musz± spe³niæ psy i suki w celu uzyskania tytu³u Championa w Waszym kraju oraz w krajach w których sêdziowali¶cie ?

(78kB)Standard prezentacji SBT w UK jest w wiêkszo¶ci bardzo wysoki - psy s± pokazywane w suchej, sportowej kondycji, z piêkn± szat±, wystrzy¿onymi ogonami, krótkimi pazurami oraz czystymi zêbami. Równie¿ poziom prezentacji psów na wystawach w USA jest bardzo dobry natomiast w kilku przypadkach w Australii i Po³udniowej Afryce zwróci³em uwagê w³a¶cicielom psów na ogóln± kondycjê ich podopiecznych oraz ich przygotowanie do wystawy. Poziom prezentacji psów w Australii i Po³udniowej Afryce jaki zaobserwowa³em jest równie dobry jak w Wielkiej Brytanii, jednak porównuj±c sposoby pracy handlerów - s± one najbardziej zbli¿one w Stanach i w Wielkiej Brytanii. Nie mogê niestety nic powiedzieæ na temat prezentacji psów w ringu na terenie Europy poniewa¿ nie mia³em do tej pory okazji poczyniæ ¿adnych obserwacji na kontynencie.

Istnieje wiele powodów wp³ywaj±cych na braki w sposobie prezentacji ale wierzê ¿e kluczem do wszystkiego jest trening i ci±g³a edukacja w tym kierunku. Szczê¶liwie dla nas w UK mamy wiele klubów rasy oraz organizacji profesjonalnie zajmuj±cych siê psami które organizuj± liczne seminaria pozwalaj±ce wystawcom na podnoszenie swoich umiejêtno¶ci w zakresie prezentacji SBT w ringu. Wystawcy w Wielkiej Brytanii maj± t± przewagê ¿e mog± uczestniczyæ w du¿o wiêkszej liczbie wystaw ni¿ np. mieszkañcy Australii czy Afryki którzy musz± wiele podró¿owaæ w celu pokazania swojego psa na wiêkszo¶ci wystaw w kraju. Co do interesuj±cych Ciê warunków które musi spe³niæ dany pies/suka w celu uzyskania tytu³u Championa - s± one ró¿ne w przypadku krajów które mia³em okazjê odwiedziæ. Pokrótce wygl±daj± one tak:

(65kB)W UK jedynym wymogiem dla psa/suki jest zdobycie trzech wniosków CC od trzech ró¿nych sêdziów. Jakkolwiek spe³nienie tego warunku na wystawach gdzie ilo¶æ zg³oszeñ czêsto przekracza 300 sztuk nie jest ³atwe tak wiêc rywalizacja jest zaciêta. Innym czynnikiem który nale¿y wzi±æ pod uwagê jest to ¿e w GB nie ma klasy championów wiêc pies staraj±cy siê zdobyæ wniosek CC czêsto musi o niego rywalizowaæ z championami oraz wielokrotnymi zdobywcami CC.

W Stanach Zjednoczonych pies lub suka musi uzyskaæ 15 punktów na wystawach rangi championship przyznanych przez trzech ró¿nych sêdziów i obejmowaæ dwie wystawy "majorowe" (3, 4 lub 5 punktów) gdzie liczba punktów jest zale¿na od liczby zg³oszeñ.

W Afryce Po³udniowej nale¿y zdobyæ piêæ wniosków CC od trzech ró¿nych sêdziów. Je¿eli w klasach jest zg³oszonych i zaprezentowanych dziesiêæ lub wiêcej psów (nie licz±c klasy championów - przypis £.K.) wówczas wniosek CC liczony jest podwójnie. Dany pies nie mo¿e zdobyæ wszystkich CC na wystawach odbywaj±cych siê na terenie jednej prowincji - co najmniej jedno musi byæ zdobyte w innej prowincji. Wnioski zdobyte w klasie "Minor Puppy" oraz "Puppy" nie licz± siê do Championatu do czasu uzyskania co najmniej jednego CC po ukoñczeniu 18 miesi±ca ¿ycia.

W Australii nale¿y uzyskaæ 4 CC od czterech ró¿nych sêdziów na czterech ró¿nych wystawach lub uzyskaæ 100 punktów z których co najmniej 25 musi byæ zdobyte po ukoñczeniu przez psa 12 miesi±ca ¿ycia. Punkty przyznawane s± za:

a) 1 CC = 5 punktów, plus 1 punkt za ka¿dego psa i sukê danej rasy zaprezentowan± na wystawie
b) BOB = 5 punktów, plus 1 punkt za ka¿dego psa i sukê danej rasy zaprezentowan± na wystawie
c) Best In Group = 5 punktów, plus 1 punkt za ka¿dego psa i sukê zaprezentowan± na grupie
d) Best in Show = 5 punktów, plus 1 punkt za ka¿dego psa i sukê zaprezentowan± na wystawie

Punkty zdobyte wed³ug warunków opisanych w a, b, c oraz d po zsumowaniu nie mog± przekroczyæ 25 na jednej wystawie.

Jakie psy waszym zdaniem s± lub by³y najlepszymi przedstawicielami naszej rasy ?

Lista najlepszych moim zdaniem reprezentantów naszej rasy jest zbyt d³uga ale do moich ulubionych i szerzej znanych psów i suk które w tej chwili przychodz± mi do g³owy i spe³niaj± moj± interpretacjê wzorca nale¿±:

PSY:
Ch Boldbull Black Jack,
Ch Constones Yer Man,
Ch Spirestaff Jimmy Jazz,
Ch Polynesian Waka Navigator,
Ch Belnite Dark Huntsman,
Ch Tornadostorm Blood Brother,
Steelyard Double Dash
Javawolf Red Bull

SUKI:
Ch Belglen Braws Best,
Niatona Move over Darling,
Ch Cragails Blackeen,
Ch Cragails Braw Wooer,
Ch Cragails Black Hassle,
Waystaff Going Dutch,
Ch Alport Spitfire
Takillas Dark Duchess

Czym kierujecie siê przy dobieraniu rodziców miotów w Waszej hodowli ? Co s±dzicie o stosowaniu inbredu w hodowli ?

Gdy moja hodowla Willowstaff zaczyna³a swoj± dzia³alno¶æ za g³ówny cel stawiali¶my sobie hodowanie psów zdrowych, (34kB)o dobrej budowie i atletycznych atrybutach, wolnych od przesady i co najwa¿niejsze - z dobrym temperamentem. W naszej pracy hodowlanej starali¶my siê u¿ywaæ psów spe³niaj±cych nasze oczekiwania i bêd±ce naszym zdaniem idealn± mieszank± Bull&Terrier. U¿ywali¶my g³ównie psów bêd±cych na naszej li¶cie faworytów oraz naszego w³asnego psa Steelyard Innovator at Willowstaff, syna Ch Boldbull Black Jack. U¿yte przez nas psy s± wolne od przesady, o atletycznej budowie i dobrze zbalansowane, o dobrej d³ugo¶ci koñczyn i k±towaniu koñczyn. Posiada³y tak¿e prawid³owe g³owy bez wypuk³ych oczu, krótkiej kufy czy okr±g³ej czaszki przypominaj±cej Buldoga Francuskiego. Przy wyborze reproduktora staramy siê tak dobraæ psy aby by³y podobnego typu, a tak¿e je¶li to mo¿liwe aby pies poprawi³ wady suki i podkre¶li³ jej zalety. Przyk³adowo je¿eli suce brakuje k±towania nie u¿ywamy w hodowli psa z nadmiernym k±towaniem, u¿ywamy psa o prawid³owych i poprawnych k±tach. Podobnie postêpujemy w przypadku gdy suka ma lekk± g³owê w typie terriera - u¿ywamy psa z dobr± g³ow±, suchymi faflami, o dobrym stosunku kufy do czaszki ale nigdy nie powinna to byæ g³owa przerysowana, ciê¿ka, o zbyt krótkiej kufie i okr±g³ej czaszce.

Wiêkszo¶æ suk wyhodowanych w hodowli Willowstaff pochodzi z hodowli rodzinnej, wszystkie s± spokrewnione z za³o¿ycielk± naszej hodowli: Beth Ann of Birkholme (Ch. Pegs Bolton Trip x Lady Black Bess) urodzon± w 1985 roku. Ostatnio skojarzyli¶my Willowstaff Evolution z Willowstaff Poetry N Motion i po raz pierwszy mamy piêciopokoleniowy rodowód z sukami z przydomkiem Willowstaff zarówno po stronie psa i suki. Po stronie ojca tego miotu mo¿na znale¼æ suki z naszej hodowli a¿ do ósmego pokolenia wstecz. Chcia³bym tak¿e dodaæ ¿e wszystkie psy i suki z przydomkiem Willowstaff u¿ywane przez nas w hodowli s± genetycznie przebadane w kierunku L2-HGA, HC (choroby przekazywane genetycznie wystêpuj±ce u Staffordshire Bull Terierów - przyp. £.K.) oraz maj± przebadane oczy w kierunku PHPV/HC. Równolegle do tego u¿ywamy w hodowli tylko reproduktorów przebadanych o statusie L2-HGA i HC "clear" oraz "unaffected" dla PHPV/HC.

W naszej hodowli staramy siê stosowaæ linebreed czyli hodowaæ na liniê z której pochodzi Ch. Boldbull Black Jack, oprócz tego hodujemy tak¿e out-crossingowo (kojarzenie zwierz±t nie spokrewnionych ze sob± - przyp. £.K.), nigdy natomiast nie stosowali¶my w naszej hodowli inbredu. Najbli¿sze pokrewieñstwo jakie byliby¶my w stanie zaakceptowaæ przy skojarzeniu to dziadek i wnuczka i naszym zdaniem trzeba byæ zupe³nie pewnym ¿e nasze psy s± wolne od wszelkich wad genetycznych zanim zdecydujemy siê na wiêkszy wspó³czynnik inbredu.

Co uwa¿acie za swój najwiêkszy sukces hodowlany ?

Naszym najbardziej udanym skojarzeniem pod wzglêdem typu jaki preferujemy by³o potomstwo ze skojarzenia Steelyard Innovator at Willowstaff z(44kB) Willowstaff Spellbinder. Efektem tego skojarzenia by³y: Willowstaff Evolution, Willowstaff Barbed Wire oraz Willowstaff Black Prince pochodz±cy z powtórzonego krycia. Ostatnio skojarzyli¶my ze sob± Javawolf Red Bull z Willowstaff Poetic Justice i by³ to pierwszy raz kiedy wprowadzili¶my do naszych rodowodów "czerwon±" liniê. Z tego miotu trzy szczeniêta pokazywane s± na wystawach i wspaniale sobie radz± na ringach, s± to: Willowstaff New Addition at Garwstaff, Willowstaff Shades of Red oraz Willowstaff Pure Instinct. W naszej hodowli nigdy nie wyhodowali¶my Championa Angli jednak u sêdziów którzy preferuj± zwierzêta o lekkiej, atletycznej budowie mieli¶my wiele wspania³ych sukcesów.

Willowstaff Dark Crystal (RCC), Willowstaff Poetry N Motion JW i Willowstaff Barbed Wire (Stud Book) s± moimi trzema ulubionymi sukami pod wzglêdem typu i mam nadziejê, ¿e niezale¿nie od tego co jest aktualnie modne na ringach hodowla Willowstaff bêdzie kontynuowaæ i propagowaæ ten typ Staffordshire Bull Terriera.

Gdzie na ¶wiecie mo¿na spotkaæ psy z Waszej hodowli ?

Z hodowli Willowstaff tylko jeden pies zosta³ eksportowany poza Wyspy - by³ to Willowstaff Tommy Gun At Carter który mieszka³ wraz ze swoimi w³a¶cicielami w Niemczech jednak po wprowadzeniu ustawodawstwa zaostrzaj±cego przepisy wg których mo¿na by³o posiadaæ psa tej rasy (BSL - Breed Specific Legislation) - rodzina przeprowadzi³a siê do Hiszpanii. W swoim dorobku posiada³ kilka CACów jednak wprowadzenie BSL przedwcze¶nie zakoñczy³o jego karierê i po przeprowadzeniu siê do Hiszpanii stracili¶my kontakt z jego w³a¶cicielami.

Jakie s± Wasze plany hodowlane na przysz³o¶æ ?

W naszej hodowli nie kryjemy naszych suk z powodów finansowych, nowe skojarzenie planujemy tylko wtedy gdy chcemy zostawiæ co¶ sobie do dalszej hodowli i gdy mamy miejsce w naszym domu dla nowego cz³onka rodziny. Aktualnie nasza Willowstaff Barbed Wire zosta³a skojarzona z Jayneze Pillow Talk i na dzieñ dzisiejszy wiemy ju¿ ¿e jest ciê¿arna. Narodzin szczeni±t spodziewamy siê ok. 3 sierpnia tego roku.

W najbli¿szej przysz³o¶ci mamy zaplanowane dwa ciekawe skojarzenia:
Willowstaff Black Prince x Willowstaff Poetic Justice oraz Willowstaff Pure Instinct (pochodz±ce ze skojarzenia z Javawolf Red Bull) z czerwonym Championem Afryki Po³udniowej - Sylon Saphooka Bullet at Sivhana z tego drugiego skojarzenia chcieliby¶my otrzymaæ czerwone potomstwo.

Która hodowla lub linia hodowlana jest Wasz± ulubion± ?

Znaczna ilo¶æ psów i suk nale¿±cych do moich ulubieñców pochodzi od Championa Boldbull Black Jack poniewa¿ lubiê psy eleganckie o atletycznej budowie. Poza tym kilkakrotnie u¿ywa³em psów w celu out crossingu, a ostatnio zacz±³em u¿ywaæ psów z przydomkiem Willowstaff w celu wyprowadzenia swojej w³asnej linii. My¶lê, ¿e w rzeczywisto¶ci ciê¿ko jest mówiæ o jednej konkretnej ulubionej linii - je¶li cofniesz siê wystarczaj±co daleko to za ka¿dym razem natkniesz siê na Ch. Black Tusker, Eastaff Danom lub Ch. Game Flash.

Dziêkujê Wam serdecznie za po¶wiêcony czas i za rozmowê.


(145kB)

<< wstecz

All Right Reserved : Copyright by Staffordshire Bull Terrier Info : design by Lucas

[ Informacje o prawach autorskich do materia³ów wykorzystywanych na stronach portalu SBT Info oraz zasady korzystania z serwisu ]