|
Spis tre¶ci dzia³u "Artyku³y"
Jak zadbaæ o komfort psa na wystawie ?
Autor: Agnieszka Faber
www: www.dogadajciesie.pl
Wystawa psów rasowych wzbudza wiele emocji. Dla wielu ludzi wrêcz niepojête jest podró¿owanie z psem kilkaset kilometrów tylko po to, by pokazaæ swojego psa przez kilkana¶cie minut, jednak dla innych sezon wystawowy to zajête wszystkie weekendy i przemierzanie ¶wiata w³a¶nie po to, by sêdzia móg³ wydaæ swoj± opiniê o domowym pupilu.
Niezale¿nie od tego jak± rolê pe³ni± wystawy psów w naszym ¿yciu, jaki stawiamy sobie cel i jak wiele czasu mamy zamiar po¶wiêciæ na wystawy naszym obowi±zkiem jest zadbanie o to, by nasz pies czu³ siê w tych warunkach komfortowo.
Proste zabiegi i nasza umiejêtno¶æ aran¿owania przestrzeni na wystawach pozwoli naszemu psu u³atwiæ odnalezienie siê w tej trudnej sytuacji, na czym my równie¿ skorzystamy.
Okiem cz³owieka wystawa to mo¿liwo¶æ zaprezentowania psa przed sêdziami z Polski lub zza granicy, szansa na zdobycie tytu³ów wystawowych, symbolicznych nagród takich jak medale, puchary czy nagrody w postaci karmy, obejrzenie innych psów zg³oszonych na wystawê, mêcz±ca podró¿, du¿y nak³ad finansowy, szansa na mi³e spêdzenie czasu ze znajomymi z ca³ej Polski oraz wymiana opinii i do¶wiadczeñ na temat rasy.
Okiem psa wystawa to przede wszystkim t³um. Pies, czêsto po mêcz±cej podró¿y samochodem lub poci±giem (a przecie¿ nie wszystkie psy traktuj± jazdê samochodem jako co¶ przyjemnego) zostaje wprowadzony do hali lub np. na specjalnie zaaran¿owany stadion sportowy, gdzie gromadzi siê kilkadziesi±t lub kilkaset psów, ludzi, gdzie jest ma³o przestrzeni i praktycznie ¿adnej szansy na to, by zachowywaæ siê "po psiemu" - u¿yæ rytua³ów przy powitaniu z innym psem, u¿yæ mowy cia³a by unikn±æ konfliktu, znale¼æ czas na zebranie informacji o coraz to nowszym napotkanym psie... Po czasie oczekiwania na nie-wiadomo-co (bo przecie¿ medale, ocena, dyplom czy nawet najwiêkszy puchar nie maj± dla psa kompletnie ¿adnego znaczenia) nadchodzi czas wej¶cia nie-wiadomo-gdzie (bo na trawniku dziej± siê zwykle inne rzeczy, na trawniku zwykle wêszy i za³atwia potrzeby fizjologiczne a po wyk³adzinie nie biega na co dzieñ po to, by kto¶ go z boku obejrza³) czyli na ring. Tam, na tej ograniczonej przestrzeni czego¶ siê od psa oczekuje, to kilkana¶cie minut spêdzonych z w³a¶cicielem lub kompletnie obc± osob±, to czêsto minuty pe³ne napiêcia udzielaj±cego siê od cz³owieka, to obcy ludzie, którzy w oczach psa wychodz± na chamskich, bo kompletnie nie respektuj± zasad zbli¿ania siê psa. A potem? Potem zej¶cie z ringu i albo dalsze oczekiwanie nie-wiadomo-na-co, albo podró¿ powrotna. Przyznacie, ¿e oczami psa, zw³aszcza pocz±tkuj±cego wystawa to kompletny chaos.
Co wiêc zrobiæ, by wystawa by³a dla nas frajd±, a dla psa kolejn± okazj± do spêdzenia mile czasu z w³a¶cicielem? Poni¿ej przedstawiam moje sprawdzone sposoby i propozycje, które uwzglêdniaj± potrzeby psa i pozytywnie wp³ywaj± na jego samopoczucie.
Kilkaset/kilkadziesi±t dni przed wystaw±.
Na kilkaset dni przed pierwsz± wystaw± wykie³kowa³a ju¿ ta my¶l, ¿e spróbujecie swoich si³ w konkursie piêkno¶ci. Dobrze wiêc, je¶li zabieracie siê do æwiczeñ, pobieracie lekcje u bardziej do¶wiadczonych kolegów, u hodowcy, trenerów. Dziêki temu dbacie o swój komfort - wiecie jak wygl±da ocena na ringu, czego siê spodziewaæ, jakie pytania mo¿e zadaæ sêdzia. Wasz pies uczy siê nowych umiejêtno¶ci - zaprezentowania siê w statyce, specyficznego dla ka¿dej rasy sposobu poruszania siê, akceptowania dotyku i zagl±dania do pyska.
Na kilkaset dni przed wystaw± wybierzecie pierwszy cel i pierwszy typ wystawy - krajow±, miêdzynarodow± lub klubow±. Pierwszy typ to wystawa, która odbywa siê w ró¿nych czê¶ciach Polski w³a¶ciwie co tydzieñ, czêsto jednego dnia w kilku miejscowo¶ciach. Zwykle zg³aszanych jest na ni± najmniej psów, poniewa¿ rang± jest ona du¿o ni¿sza ni¿ wystawy miêdzynarodowe (odbywaj± siê kilkana¶cie razy w roku, w wiêkszych miastach, zapraszani s± sêdziowie z ca³ego ¶wiata, wystawy dzielone s± nawet na trzy dni a liczba zg³oszonych psów siêga kilku tysiêcy). Wystawy klubowe to wystawy skierowane do psów okre¶lonej rasy, przynale¿±ce do okre¶lonej grupy ras (np. klubowa szpiców i psów ras pierwotnych - czyli nale¿±cych do grupy 5). Ich ranga jest wysoka, odbywaj± siê raz do kilku razy w roku, a sêdziuj± najczê¶ciej do¶wiadczeni hodowcy z du¿ym dorobkiem.
Co wybraæ? Dla pocz±tkuj±cego psa najlepsze bêd± wystawy krajowe. Dlaczego?
Kolejny wybór na kilkaset dni przed wystaw± to wybór wystawy odbywaj±cej siê na hali lub na ¶wie¿ym powietrzu. O tym, gdzie odbywa siê wystawa decyduje pora roku -wystawy pó¼nojesienne, zimowe odbywaj± siê w halach, szczyt sezonu wystawowego czyli wiosna i lato to wystawy na ¶wie¿ym powietrzu, przy czym niezale¿nie od pory roku niektóre rasy tak czy siak mog± byæ oceniane w hali.
Wystawy halowe to wielkie wyzwanie dla psa, dlatego dla psiego laika zdecydowanie lepsze bêd± wystawy na ¶wie¿ym powietrzu. Psy du¿o lepiej i szybciej odnajd± siê na ¶wie¿ym powietrzu, zwykle jest tam wiêcej miejsca i wiêcej mo¿liwo¶ci wykorzystania przestrzeni dla nas i naszego psa. W halach jest du¿o g³o¶niej, cia¶niej a zwyk³y krótki spacer wi±¿e siê z przemierzaniem ca³ej hali w poszukiwaniu wyj¶cia.
Na kilkaset dni przed wystaw± mo¿ecie te¿ zastanawiaæ siê nad tym, czy przygodê z wystawami rozpocz±æ ju¿ ze szczeniêciem, czy z m³odzikiem, a mo¿e z doros³ym psem.
Istnieje osiem klas wystawowych, wyboru klasy dokonujemy podczas wype³nienia zg³oszenia. O przynale¿no¶ci do okre¶lonej klasy decyduje wiek psa lub jego osi±gniêcia (klasa baby 3-6msc, szczeni±t 6-9msc, m³odzie¿y 9-15, po¶rednia 15-24, otwarta od 15msc, weteranów od 8 r.¿, championów oraz klasa u¿ytkowa)
Klasa baby i szczeni±t zosta³a stworzona przede wszystkim po to, by zaznajamiaæ tak m³ode psiaki i pomóc im nabywaæ do¶wiadczeñ w³a¶nie w tym wieku. S± oceniane inaczej, ³agodniej, dostaj± inne oceny ni¿ psy starsze innych klas oraz nie staj± do porównania o zwyciêstwo. Mo¿na wiêc zaryzykowaæ stwierdzeniem, ¿e klasa baby (i szczeni±t) to takie wystawowe przedszkole. Ka¿dy wie, ¿e wiek przedszkolny u dzieci ma du¿e znaczenie dla dalszego rozwoju dziecka. Czy tak samo jest w przypadku psa? Oczywi¶cie, ¿e tak, okres psiego dzieciñstwa i dorastania ma ogromny wp³yw na dorastanie i rozwój naszego pupila. Nie dla ka¿dego szczeniêcia jednak udzia³ w wystawie bêdzie zaliczany do dobrego startu. Nie ka¿de szczeniê bêdzie na tyle "dojrza³e" i gotowe na to, by funkcjonowaæ w tak specyficznych warunkach, co wcale nie oznacza, ¿e pies ten nie bêdzie lubi³ wystaw. Ca³y czas warto mieæ jednak na uwadze to, ¿e ka¿dy pies dojrzewa i rozwija siê w indywidualnym tempie, a to co dla jednego psa bêdzie rzeczywi¶cie zaznajomieniem siê z wystaw±, dla innego mo¿e byæ prawdziw± traum±.
Zdecydujcie wiêc sami czy zabierzecie psa na wystawê po to, by zg³osiæ go do klasy baby czy szczeni±t, bo to WY najlepiej znacie swoje psy i ich mo¿liwo¶ci.
Na kilkaset dni przed wystaw± pomy¶l o tym, co siê z tymi wyprawami wi±¿e - przyzwyczaj psa do klatki np. metalowej lub materia³owej, przyzwyczaj psa do jazdy samochodem tak, by kojarzy³a mu siê jak najlepiej. Je¶li Twój pies przynale¿y do rasy, któr± nale¿y odpowiednio przystrzyc lub wypielêgnowaæ lepiej pomy¶l o tym zawczasu i pozwól psu przyzwyczaiæ siê do tych zabiegów.
Na dzieñ przed wystaw± bêdziesz ju¿ dobrze wiedzia³ ile psów jest razem z Twoim psem w klasie, na którym wystêpujecie ringu, czasem te¿ gdzie jest on umiejscowiony i mniej wiêcej o której godzinie mo¿ecie spodziewaæ siê wej¶cia na ring.
To czas, kiedy nale¿y zastanowiæ siê nad tym, co zapakowaæ w podró¿. Pamiêtaj o tym, by spakowaæ: klatkê, koc, mokry rêcznik, smako³yki, gryzaki, ringówkê, dokumenty- zg³oszenie, numerek startowy, ksi±¿eczkê zdrowia z aktualnym szczepieniem przeciwko w¶ciekli¼nie, zapas wody, miskê, opcjonalnie np. parasol, je¶li nie dysponujemy namiotem czy klatk±.
Przed wystaw± nie odmówisz sobie pewnie ostatnich zabiegów pielêgnacyjnych, staraj siê jednak nie forsowaæ psa wielogodzinnym ¶lêczeniem przy szczotce i nie oszczêdzaj psu spacerów w obawie przed zmarnowan± prac± fryzjera (d³ugi, powolny spacer bêdzie na pewno po¿±dany). To samo dotyczy æwiczeñ - je¶li masz ochotê i czas poæwicz z psem wystawowe umiejêtno¶ci, ale skup siê przede wszystkim na tym, by trening by³ krótki, nagroda bardzo atrakcyjna, a Twoja rado¶æ nieopisana.
Popro¶ kogo¶ z rodziny czy znajomych, by Wam towarzyszy³. Bardzo trudno jest skoordynowaæ wszystkie dzia³ania i dbaæ o komfort psa, kiedy musimy po³±czyæ rolê tragarza, uczestnika i przewodnika psa. Pamiêtaj, ¿e na wystawie spêdzisz kilka godzin, bêdziesz musia³ byæ mo¿e zap³aciæ, odebraæ numerek startowy, a obowi±zkowo katalog wystawowy. Dobry pomocnik jest nieoceniony - pomo¿e zaaran¿owaæ przestrzeñ, zostanie z psem, gdy bêdziesz chcia³ siê oddaliæ, wesprze na duchu.
Przed wyjazdem na wystawê, o ile masz tak± mo¿liwo¶æ, wybierz siê z psem na d³u¿szy spacer, pozbawiony szaleñstw (nie chodzi o to, by psa przemêczyæ np. bieganiem), ale obfity np. w swobodne wêszenie.
W dniu wystawy.
W dniu wystawy wszystko stoi do góry nogami - wczesna pobudka mimo dnia wolnego, pakowanie siê i wyjazd.
Je¶li Wasza podró¿ jest bardzo d³uga pamiêtaj o postojach, najlepiej tam, gdzie pies móg³by choæ trochê pochodziæ (spacer po stacji benzynowej raczej go nie uspokoi, ale ju¿ zatrzymanie siê przy lesie - tak).
Bardzo istotne jest to jak wcze¶nie dotrzecie na miejsce. Zwykle wystawy tj. sêdziowanie rozpoczyna siê ok. 10:00, ale przyjmowanie psów rozpoczyna siê ju¿ nawet od 7 czy 8. Wielu z nas chêtnie skorzysta³oby z mo¿liwo¶ci pospania choæ chwilê d³u¿ej i przyjecha³oby tu¿ przed 10:00, jednak nie jest to dobry pomys³.
Przyje¿d¿aj±c na miejsce wcze¶nie mamy du¿o wiêksze mo¿liwo¶ci wyboru odpowiedniego dla nas i naszego psa miejsca przy ringu, spokojnego rozstawienia siê zanim jeszcze wokó³ nas bêdzie bardzo du¿o psów i osób. Gdy przyje¿d¿amy pó¼no jeste¶my poniek±d "skazani" na uprzejmo¶æ innych wystawców, bo to oni udostêpni± trochê miejsca wokó³ siebie ¿eby¶my siê zmie¶cili. Wczesny przyjazd wi±¿e siê oczywi¶cie z d³u¿szym pobytem na wystawie, jednak warto siê przemêczyæ, bo takie rozwi±zanie daje te¿ psu czas na zapoznanie siê z nowym miejscem, mo¿emy nawet poæwiczyæ na pustym jeszcze ringu wystawowym, a nam na niespieszne przygotowanie siê do oceny.
Wybierzcie miejsce najlepiej blisko ringu, na którym bêdziecie oceniani, ale nie blisko samego wej¶cia i tak, by pozostawiæ innym wystawcom i uczestnikom miejsce na swobodne przej¶cie. Ustawiaj±c siê przy samym wej¶ciu jeste¶my skazani na bycie przesuwanymi i deptanymi przez przechodz±cych ludzi z psami. Je¶li macie zakupiony namiot rozstawcie go tak, by inni mogli ustawiæ siê np. ko³o Was. Namioty na wystawach budz± u niektórych niezadowolenie, jednak jest to naprawdê doskona³y pomys³ na stworzenie psu bazy i odgrodzenie go od ci±gu komunikacyjnego i tego wszystkiego co dzieje siê na oko³o.
Je¶li nie macie namiotu, a np. parasol i klatkê wybierzcie miejsce z dala od ci±gu komunikacyjnego czyli przej¶cia, z dala od wej¶cia na ringu (np. z boku ringu lub z ty³u). Najlepiej ustawiæ klatkê tak, by sob± i naszymi rzeczami stworzyæ psu barierê i odgrodziæ go od reszty psów. Je¶li chcemy usadowiæ siê dalej od ringu, bo np. mamy kawa³ek dalej zacienione miejsce pod drzewem - skorzystajmy z tego, pamiêtaj±c tylko, by kontrolowaæ kiedy nastêpuje nasze wej¶cie na ring - spó¼nianie siê nie jest w dobrym tonie, poza tym pospieszne wbieganie na ring zdezorientuje nawet najlepiej przygotowanego psa.
Je¶li na wystawie spotykasz swoich znajomych czy hodowcê i chcecie porozmawiaæ zróbcie to najlepiej w której¶ z "baz", wtedy, gdy ju¿ bêdziecie rozpakowani, a pies spokojnie usadowiony w przygotowanym dla niego miejscu. Nie ma dla psa nic gorszego ni¿ sterczenie na smyczy i bezustanne bycie mijanym i przesuwanym przez innych przechodz±cych.
Zabierz ze sob± gryzaki, które lubi Twój pies - ¿wacze wo³owe, penisy, ¶wiñskie uszy wêdzone lub konga wype³nionego czym¶ smacznym. To zajmie psa, uspokoi i u³atwi mu czas oczekiwania. Je¶li wybierasz siê na wystawê w lecie, mo¿esz zamroziæ dzieñ wcze¶niej wodê tak by w dniu wystawy by³a zimna i przyjemnie ch³odzi³a psa. Je¶li wiesz, ¿e do czasu oceny zosta³o wiele czasu skorzystaj z wilgotnego rêcznika, którym och³odzisz psa.
W trakcie oczekiwania na ocenê pamiêtaj o spacerach z psem - teren wystawy zwykle ma choæ trochê miejsca z boku, gdzie mo¿na siê udaæ na przechadzkê, spokojne za³atwienie potrzeb fizjologicznych, odprê¿enie po podró¿y itp. (nie mo¿na opuszczaæ terenu wystawy ani spuszczaæ psa ze smyczy).
Oczekuj±c na ocenê unikaj stania z psem tu¿ obok ringu, je¶li masz kogo¶ do pomocy popro¶, by to on "czuwa³" i zawiadomi³ Ciê, gdy nadejdzie czas Waszej oceny. Gdy znajdujesz siê na terenie wystawy pamiêtaj o poruszaniu siê na lu¼nej smyczy i korzystaniu np. z rozdzielenia psów cia³em w sytuacji, gdy przej¶cie mog³oby byæ k³opotliwe. Je¶li masz ma³ego psa mo¿esz przenie¶æ go na rêkach w docelowe miejsce. Bezpieczeñstwo Twojego psa jest najwa¿niejsze.
Warto te¿ przed wej¶ciem na ring zafundowaæ psu krótka rozgrzewkê, choæby jedno, dwa æwiczenia, które zasygnalizuj± psu tryb æwiczeñ, pracy i "w³±cz± go" na sam± ocenê.
W chwili oceny.
Gdy sekretarz ringu wo³a wystawców z psami danej klasy nale¿y ustawiæ siê w kolejno¶ci numerków. Stañ z psem tak, by mieæ mo¿liwie du¿o miejsca dla siebie, a co najwa¿niejsze tak, by byæ w pewnej odleg³o¶ci od drugiego psa. Je¶li tu¿ za ta¶m± stoj± ludzie z innymi psami odsuñ siê, by psy zza ringu nie nawi±zywa³y kontaktu z Twoim psem.
Podczas oceny w ruchu trzymaj swoje tempo, nie biegnij po ogonie psa przed Wami, ale w odleg³o¶ci kilku ma³ych kroków od niego.
Ocena na ringu nie jest obostrzona zakazem chwalenia i nagradzania psa, wiêc korzystaj z tej mo¿liwo¶ci! Przygotuj sobie co¶ wyj±tkowo atrakcyjnego dla psa i trzymaj smako³yki w kieszeni lub saszetce. Dbaj o komfort innych wystawców i pilnuj, by smako³yki nie wypada³y Ci podczas biegu. Je¶li korzystasz z motywacji psa na zabawkê wybieraj takie, które nie bêd± rozpraszaæ psa, nie baw siê z psem na ringu albo tak wypracuj zabawkê, by nawet chwycenie jej bez szaleñczego rozszarpywania by³o dla psa nagrod±.
B±d¼ entuzjast± i otwarcie chwal psa tak, jak jest do tego przyzwyczajony. Pies, który porusza siê rado¶nie, jest zrelaksowany i zmotywowany prezentuje siê du¿o lepiej od psa ustawianego na si³ê.
Po ocenie.
Po zej¶ciu z ringu zabierz psa do Waszej bazy. Kolejne wydarzenia zale¿± od tego jak± zajêli¶cie lokatê. Byæ mo¿e mo¿ecie siê ju¿ szykowaæ do powrotu (choæ w dobrym tonie jest zostaæ do wyboru zwyciêzcy Waszej rasy), wyj¶æ z psem jeszcze na krótki spacer i pobawiæ siê lub daæ gryzaka i napoiæ. Je¶li po raz kolejny bêdzie proszeni o wyj¶cie na ring (np. do porównania psów w klasie m³odzie¿y czy o wybór zwyciêzcy lub zwyciêzcy rasy) zabierz psa do Waszej bazy, pozwól mu chwilê odpocz±æ. Unikaj oczekiwania na kolejne wej¶cie tu¿ przy wej¶ciu na ring. Wasza zaaran¿owana przestrzeñ jest dla psa bezpiecznym miejscem do którego chêtnie wróci. Stanie w¶ród innych ludzi i psów spowoduje jedynie dezorientacjê i stres.
Pamiêtaj, ¿e nawet je¶li Wasz czas na ringu dobieg³ koñca, ale zostajecie by poogl±daæ jeszcze znajomych czy pozosta³e psy to zasady obowi±zuj± przez ca³y czas Waszego pobytu z psem na wystawie. Nam, ludziom, poziom stresu szybko opada po tym, jak zejdziemy z ringu, dla psów ten dzieñ i te sytuacje trwaj± ca³y czas!
Je¶li Wasz pies zostanie np. NJwR lub wygra BOBa mo¿ecie zostaæ na fina³y, które odbywaj± siê po zakoñczeniu oceny na poszczególnych ringach.
Wi±¿e siê to z kolejnymi godzinami oczekiwania oraz z prezentacj± na ringu honorowym, który wprawdzie jest du¿o wiêkszy i pod tym k±tem bardziej komfortowy, to jednak do puli stresogennych czynników dla psa dochodzi m.in. przed³u¿ony czas oczekiwania, który wp³ywa na rosn±ce zmêczenie a w konsekwencji mo¿e prowadziæ do rozdra¿nienia psa, konferansjer i wszystkie d¼wiêki z mikrofonu, muzyka, widownia zgromadzona naoko³o ringu. Nie ka¿dy pies jest na to przygotowany, je¶li wiêc widzisz, ¿e pies jest zmêczony, lub to jedne z Waszych pierwszych wystaw - wróæcie do domu. Na fina³y przyjdzie jeszcze czas, a mamy szansê tam wróciæ i ³adnie zaprezentowaæ siê tylko z psem, który bêdzie nadal dobrze czu³ siê i prezentowa³ i bêdzie do¶æ dojrza³y, by wytrzymaæ wielogodzinne oczekiwanie i by zmotywowany ruszyæ do ostatniej prezentacji.
Po powrocie.
Nadszed³ czas powrotu do domu. Niezale¿nie od tego jak Wam posz³o zastanów siê i obiektywnie oceñ samopoczucie Twojego psa, zastanów siê co podczas tego dnia sprawdzi³o siê (np. konkretne ustawienie namiotu, klatki), co pozytywnie wp³ynê³o na samopoczucie psa, a co byæ mo¿e je obni¿a³o. Zapewnij psu spokojny sen i odpoczynek.
Pamiêtaj, ¿e skutki przebywania na wystawie mog± byæ zauwa¿alne nawet dzieñ czy dwa po niej - nadmierne rozdra¿nienie psa, oszczekiwanie innych psów czy ludzi, unikanie dotyku czy t³umu. Je¶li Twój pies zmieni siê i zauwa¿ysz, ¿e co¶ sprawi³o, ¿e zachowuje siê inaczej - porz±dnie zastanów siê nad tym co spowodowa³o ten stan i co nale¿y zmieniæ (byæ mo¿e skróciæ czas przebywania w trudnych warunkach, urozmaiciæ miejsca treningów, itp.) i zmieñ to.
Pamiêtaj, ¿e nie ka¿dy pies bêdzie dobrze czu³ siê na wystawie, a nie ma nic bardziej przykrego ni¿ widok nawet najpiêkniej przygotowanego psa, który stoi na ringu niepewnie, z podkulonym ogonem, jest rozdra¿niony czy zmuszany do przyjêcia okre¶lonej pozycji. To jak Twój pies bêdzie siê czu³ i prezentowa³ na wystawie zale¿y przede wszystkim od Ciebie.
<< wstecz
|