Menu:

News !

Polecamy !


Spis tre¶ci dzia³u "Artyku³y"


(2kB)
Pierwsze kroki na wystawie.

Autor: Magdalena Bomba
www: Gotrek Bullterrier's
e-mail: gotrekbullterrier@o2.pl

Zdecydowali¶my siê udaæ z naszym pupilem na wystawê, czyli pierwsze kroki ju¿ za nami.

Nasz psiak ma metryczkê lub ju¿ wyrobiony rodowód, a teraz potrzebujemy siê dowiedzieæ, gdzie w najbli¿szym czasie odbywaj± siê jakie¶ wystawy. Zagl±dnijmy w tym celu na stronê internetow± ZKwP, gdzie znajdziemy plan wystaw. W wypadku wystaw odbywaj±cych siê w Polsce dok³adne informacje uzyskamy na stronach konkretnych oddzia³ów zwi±zku.

Je¶li ju¿ wybrali¶my konkretn± wystawê sprawd¼my, jaki jest przewidziany termin sk³adania zg³oszeñ oraz przyjmowania op³at, aby go nie przegapiæ. Zwyczajowo podawane s± dwa terminy i w drugim cena zg³oszenia jest wy¿sza, wiêc warto odpowiednio wcze¶niej rozpocz±æ poszukiwania. Przeczytajmy uwa¿nie, jakie dokumenty s± wymagane do przes³ania (zazwyczaj faksem, mail'em lub w niektórych oddzia³ach za pomoc± formularza elektronicznego) i wype³nijmy starannie, aby pó¼niej nie by³o k³opotów z przesuwaniem psa z klasy do klasy. Ogólnie wystawy dziel± siê na miêdzynarodowe, krajowe oraz klubowe - o ró¿nicach miêdzy nimi, klasach w jakich mo¿na wystawiaæ psa, a tak¿e o mo¿liwych tytu³ach do uzyskania mo¿na przeczytaæ w Regulaminie wystaw psów rasowych.

Pamiêtajmy, ¿e na wystawê bezwzglêdnie wymagane jest aktualne ¶wiadectwo szczepienia przeciw w¶ciekli¼nie! Je¶li wa¿no¶æ skoñczy siê przed planowanym wyjazdem na wystawê udajmy siê do weterynarza, ¿eby uzupe³niæ to szczepienie.

Zakupili¶my ju¿ ringówkê, teraz zadbajmy o to by nasz psie czu³ siê na niej swobodnie i jak najlepiej zaprezentowa³ siê na ringu. Nale¿y go zapoznaæ z ringówk± poprzez æwiczenia nauki chodzenia, biegania po lewej stronie wystawiaj±cego (zwanego te¿ z j. ang. handlerem). Zaopatrzymy siê w smako³yki i rozpocznijmy naukê - najpierw np. w domu, a pó¼niej na zewn±trz, ³±ce, gdzie byæ mo¿e bêd± te¿ inne psy, aby przybli¿yæ klimat wystawy i dodaæ elementy rozpraszaj±ce. Na ringu zazwyczaj bêdziemy w towarzystwie innych psów i nasz przysz³y zwyciêzca powinien byæ maksymalnie skupiony na nas i pracy z nami. Nale¿y te¿ przygotowaæ psa do tego, i¿ obca osoba w tym wypadku sêdzia bêdzie go uwa¿nie ogl±daæ, dotykaæ, zagl±daæ w zêby, a w przypadku psów sprawdzaæ namacalnie, czy oba j±dra znajduj± siê w mosznie. Wystarczy systematycznie æwiczyæ takie "przegl±dy" wykorzystuj±c najlepiej osoby, które nasz pupil nie zna zbyt dobrze, ¿eby podczas wystawy psiak czu³ siê swobodnie. Oceny bulterierów miniaturowych czasami dokonuje siê na stoliku, nale¿y te¿ do tego przyzwyczaiæ psiaka. Wykorzystajmy do tego domowe stoliki o ró¿nych powierzchniach, np. g³adka, chropowata i trenujmy parê razy w tygodniu ustawianie w odpowiedniej pozycji.

Ju¿ za chwilê wyjazd na d³ugo oczekiwan± wystawê zróbmy listê rzeczy potrzebnych do zabrania:

    1. potwierdzenie przyjêcia na wystawê, je¶li dotrze do nas poczt± czas (nale¿y zadzwoniæ do organizatorów wystawy i upewniæ siê, ¿e zg³oszenie zosta³o przyjête, ¿eby nie podró¿owaæ na pró¿no)
    2. kserokopia dowodu wp³aty
    3. kserokopia rodowodu/metryki
    4. ksi±¿eczka zdrowia z aktualnymi szczepieniami
    5. przybory do przeczesania/przetarcia sier¶ci
    6. ringówkê
    7. kocyk na którym bêdzie móg³ odpocz±æ pies lub kennel klatkê, która wspaniale sprawdza siê na wystawach oraz je¶li miejsce w samochodzie/poci±gu pozwala chroni psa
    8. miska na wodê
    9. jedzenie, je¶li jest potrzeba nakarmienia zwierzaka w ci±gu wystawy
    10. je¶li jest potrzeba dzieñ wcze¶niej wyk±pmy psa
Ubierzmy siê schludnie i w miarê elegancko, nic tak nie psuje wra¿enia jak handler w wyci±gniêtym dresie.

Po dotarciu na wystawê udajmy siê wedle zaleceñ na potwierdzeniu zg³oszenia, które dotar³o poczt± albo prosto na ring albo do sekretariatu wystawy. W sekretariacie wydawane s± teczkê z kartami ocen, numerami startowymi (czasami przesy³ane s± ju¿ z potwierdzeniami przyjêcia na wystawê) oraz katalog wystawowy. W katalogu dowiemy siê gdzie na terenie wystawy umieszczony jest nasz ring oraz jak liczn± mamy konkurencjê. Bêdziemy te¿ wiedzieæ, w jakiej kolejno¶ci wchodz± klasy na ring, a to nam pomo¿e nie przegapiæ naszego wystêpu. Zazwyczaj sekretarz ringu g³o¶no wo³a psy z danej klasy wymieniaj±c numery startowe, ale nie ma, co liczyæ na s³uch przy licznych wystawach jak miêdzynarodowe, czy klubowe t³um wystawiaj±cych i ogl±daj±cych jest tak du¿y, i¿ nie us³yszymy sekretarza.

Po wezwaniu na ring ustawmy siê w kolejno¶ci numerycznej. S³uchajmy uwa¿nie pytañ i poleceñ sêdziego, mo¿e zapytaæ o wiek psa, powie te¿, w którym kierunku poprowadziæ psa i ile razy. Nie sprzeczajmy siê z osob± oceniaj±c± na ringu, jej decyzja jest niepodwa¿alna, choæby wszystkim dooko³a nie przypad³a do gustu. Pamiêtajmy, ¿eby przed wyj¶ciem na ring zadbaæ o psi± toaletê, czyli mówi±c wprost nale¿y umo¿liwiæ mu za³atwienie siê, ¿eby jaka¶ niespodzianka nie przydarzy³a siê na ringu - mo¿e siê to zakoñczyæ niestety "wyrzuceniem" z ringu. Dyskwalifikacj± na pewno zakoñczy siê wystêp psa, który zachowuje siê agresywnie w stosunku do innych wystawiaj±cych lub do samego sêdziego.

Przygotujmy do tego wystêpu siebie i psa i ruszajmy na podbój wystaw! Taka zabawa przynosi wiele przyjemno¶ci, mo¿liwo¶ci spotkania ludzi tak samo zakochanych w rasie jak± posiadasz, nawi±zaniem nowych przyja¼ni i wymian± do¶wiadczenia.

Powodzenia!

<< wstecz

All Right Reserved : Copyright by Staffordshire Bull Terrier Info : design by Lucas

[ Informacje o prawach autorskich do materia³ów wykorzystywanych na stronach portalu SBT Info oraz zasady korzystania z serwisu ]