|
Spis tre¶ci dzia³u "Artyku³y"
Cele hodowlane
Autor: Elizabeth Harris, Gainesville, Floryda, USA
www: hod. Rockstaff
T³umaczenie: Dagmara Strumiñska-Parulska
www:
Alfa Tauri
e-mail:
dagmara@alfatauri.pl
Ka¿dy program hodowlany ma (a przynajmniej powinien) jaki¶ cel i hodowla Rockstaff nie jest tu wyj±tkiem. Niektóre hodowle s± zainteresowane jedynie produkowaniem championów wystawowych. W sumie nie jest to z³e, o ile za ka¿dym razem niesie ze sob± psy dobrze zbudowane z w³a¶ciwym rasie wyrazem. Czêsto takie psy s± piêkne, ale nie mog± normalnie ¿yæ i cierpi± z powodu dziwacznego wygl±du. Nie musimy daleko szukaæ. Wystarczy spojrzeæ na buldogi angielskie, by zobaczyæ co siê stanie, gdy hoduje siê maj±c na uwadze tylko wygl±d zewnêtrzny bez dbania o zdrowie. Gdyby¶my spojrzeli na zdjêcia buldogów angielskich sprzed 200 lat, nie uwierzyliby¶my, ¿e to te same psy, i mieliby¶my czê¶ciowo racjê. Buldog sprzed lat by³ zwinnym, mocnym psem pracuj±cym, wytrwa³ym i silnym. Ca³kowicie odwrotnie ni¿ dzisiejsze buldogi. Dzisiejszy buldog ma problemy z oddychaniem, nie toleruje wysokich temperatur, jest zwinny jak s³oñ w sk³adzie porcelany i rutynowo poród odbywa siê za pomoc± cesarskiego ciêcia, gdy¿ suka nie jest w stanie urodziæ sama. Co siê dzieje z tym ¶wiatem?
Przyczyna tych zmian s± hodowcy. Przez hodowanie dla fanaberii i dziwacznego wygl±du, psy tej rasy sta³y siê ca³kowicie bezradne. Nie sta³o siê to w ci±gu jednej nocy, ale ma³e zmiany krok po kroku doprowadzi³y rasê do przykrego stanu jaki ma teraz. Staffordshire bull teriery nie by³y a¿ tak d³ugo pokazywane na wystawach (wzorzec zatwierdzono w 1935 roku), wiêc w rasie wci±¿ jest obecnych wiele wspania³ych oryginalnych cech. Od hodowców zale¿y, czy ugn± siê presji oraz poddadz± kaprysom i nara¿± rasê dla w³asnej krótkotrwa³ej chwa³y. Pamiêtaj±c o tym, chcia³abym przej¶æ do filozofii hodowli, któr± u¿ywam w Rockstaff.
Zgodno¶æ z wzorcem
Staffordshire bull terier powinien wygl±daæ jak staffordshire bull terier. Brzmi jasno i jest oczywiste, ale pytanie brzmi - jak wygl±da staffordshire bull terier? Jest opracowany wzorzec, który warto przeczytaæ. Mo¿na go znale¼æ stronie (www.alfatauri.pl). Jednak problem z opracowanym wzorcami jest taki, ¿e s± do¶æ ogólne i otwarte na interpretacjê hodowców i sêdziów. Gdy we¼miemy pod uwagê, ¿e rasa musi byæ umiê¶niona a¿ do przesady, ale pominiemy, ¿e psy jednocze¶nie musz± byæ zwinne, to doprowadzi do tego, ¿e pies wygl±da jak Arnold Schwarzenegger, który nie mo¿e podrapaæ siê po g³owie.
Na szczê¶cie nie musimy zgadywaæ jak powinien wygl±daæ staffik - mamy zdjêcia. Gdy po raz pierwszy rasa zosta³a dopuszczona do uczestnictwa w angielskich wystawach w 1935 roku, fotografia by³a powszechnie dostêpna i mamy wiele ¶wietnych zdjêæ ówczesnych championów, które podpowiadaj± hodowcom jak interpretowaæ wzorzec. Je¶li nasze championy nie odzwierciedlaj± pierwszych championów, oznacza to, ¿e rasa zbacza z kierunku obranego przez twórców rasy.
W Rockstaff moim celem jest hodowaæ staffiki bliskie wczesnym championom. Dla przyk³adu patrzê na zdjêcia Ch. Lady Eve (pierwszej suki championki z 1939) i Ch. Gentleman Jim (pierwszy pies champion z 1939 roku). Moje staffiki powinny byc wyra¼nie podobne do takich championów.
Te wczesne championy by³y psami pracuj±cymi. Zaraz po wystawie pies móg³ byæ zabrany do wziêcia udzia³u w walce psów. Nie popieram walk psów, ale chcê podkre¶liæ, ¿e te pierwsze championy musia³y byæ sprawne i zwinne, wytrzyma³e, odwa¿ne i z odpowiednimi popêdami. Nie by³y ciê¿ko poruszaj±cymi siê, mocnymi umiê¶nionymi psami, do¶æ czêsto spotykanymi dzisiaj. Jim the Dandy, na którym oparto wzorzec, mia³ 17,5 cala (44,45 cm) wysoko¶ci w k³êbie, 1,5 cala (3,8 cm) wiêcej ni¿ dopuszcza dzisiejszy wzorzec, ale wa¿y³ zaledwie 36 funtów (16,3 kg). Ten pies by³ staffikiem szczup³ym i sprawnym w typie teriera.
W Rockstaff staram siê otrzymywaæ psy wytrzyma³e i sprawne jednocze¶nie pozbywaj±c siê agresji do innych psów. Pracujê z psami. Najczê¶ciej jest to spring-pole, codzienne aportowanie pi³ki, bieg za quadem i zabawy w przeci±ganie. Wszystkie te rzeczy umo¿liwiaj± mi rozwijaæ wytrzyma³o¶æ i sprawno¶æ moich psów. Je¿eli rozwa¿am zatrzymanie psa w hodowli, nie mogê zostawiaæ psa, który nie bêdzie nadawa³ siê do dalszego rozmna¿ania. Musi odzwierciedlaæ wzór oparty na pierwszych championach.
Zdrowa budowa
Wierzê, ¿e pies, którego rozpatrujemy nad u¿yciem w hodowli musi byæ zdrowy i dobrze zbudowany. Nie dbam o to jak pies piêknie wygl±da stoj±c lub biegn±c wokó³ ringu, gdy jest podci±gany na ringówce potykaj±c siê co chwilê lub ledwo ¿yje po 15 minutach biegania za pi³k±. Taki pies w ogóle nie jest przeze mnie rozwa¿any jako pies do hodowli.
Obecna tendencja do hodowania psów bardzo szerokich w klatce piersiowej i bardzo mocno umiê¶nionych powoduje, ¿e psy przy ciê¿kiej pracy zaczynaj± mieæ problemy z przednimi ³apami i obrêcz± barkow±. Hodowla w celu uzyskania du¿ej g³owy typu buldo¿ego mo¿e spowodowaæ problemy z oddychaniem i wadami zgryzu. Wierzê, ¿e pies u¿ywany do hodowli musi mieæ mocny i wyra¼ny zgryz no¿ycowy. Je¶li ma dobry zgryz, ale wiêkszo¶æ jego potomstwa ma z³y zgryz, równie¿ nie powinien byæ u¿ywany w hodowli. Rozmna¿aj±c go nie pomo¿emy rasie.
Ruch jest dla mnie bardzo wa¿ny odk±d u¿ywam naszych psów do pracy na farmie. ¯yj± na zewn±trz, st±d musz± byæ odporne na ch³ód oraz upa³. Je¿eli pies nie toleruje ciep³a i musi przebywaæ w klimatyzowanym pomieszczeniu, jest dla mnie bezu¿yteczny. Poza tym, bêd±c na zewn±trz, psy musz± mieæ dobr± okrywê w³osowa i zdrow± skórê. Staram siê trzymaæ z daleka od psów, które maj± problemy skórne i uwa¿am, ¿e te o s³abym stanie skóry nie powinny byæ rozmna¿ane.
Temperament
Jedynym obszarem, gdzie chcê zmieniæ staffika w stosunku do jego przodków jest temperament. Pierwsze championy by³y psami walcz±cymi z bardzo wysokim poziomem agresji do innych psów. Ta cecha jest nie do przyjêcia we wspó³czesnym spo³eczeñstwie. Hodowcy staffików przeszli d³uga drogê ograniczaj±c tê tendencjê i ja równie¿ zamierzam pracowaæ nad zmniejszeniem tej cechy.
Jednocze¶nie chcê utrzymaæ ogromn± ufno¶æ i mi³o¶æ do ludzi, która jest znakiem firmowym rasy. Przyjacielsko¶æ, szczególnie w stosunku do dzieci, zaowocowa³a w Anglii okre¶leniem rasy mianem "pies-niania" ("nanny-dog"). Ta cecha jest jedn± z najsilniejszych, której poszukujê bêd±c hodowc±. W mojej opinii, jakakolwiek agresja w stosunku do ludzi dyskwalifikuje psa z hodowli.
P³odno¶æ i potomstwo
To obszar hodowli, który wed³ug mnie jest czêsto pomijany. Uwa¿am, ¿e suka powinna byæ w stanie rodzic 4 lub wiêcej szczeni±t. Ma³e mioty (czêsto 3 szczeniaki lub mniej) s± znakiem s³abej p³odno¶ci. Czêsto suki mocnej budowy, silnie umiê¶nione maj± problemy z p³odno¶ci±.
Ponadto suki powinny byæ w stanie rodziæ naturalnie. Uwa¿am, ¿e je¶li suka musi mieæ wiêcej ni¿ jedno cesarskie ciêcie, nie powinna byæ wiêcej u¿ywana w hodowli. ¯adna z moich suk nigdy do tej pory nie mia³a cesarskiego ciêcia i moim celem jest hodowla suk, które nie maja problemów z porodem. Mogê zrozumieæ rzadkie wypadki, ale klêska hodowców na tym polu i rozprzestrzenienie siê tej cechy, spowoduje pó¼niejsze problemy w rasie.
<< wstecz
|